Naga MarketsIndeks giełdowy S&P500 z szansą na spadki wedługo Goldam Sachs?
Goldman Sachs

Jak twierdzi strateg z Goldman Sachs – Zach Pandl, obecnie panujący i tak znaczący wzrost oczekiwań inwestorów co do globalnego wzrostu sugeruje, że rajd wzrostowy z jakim mieliśmy do czynienia w grudniu na ryzykownych aktywach może mieć problemy z przedłużeniem się na kolejny miesiąc lub dwa.


Rajd wzrostowy na rynku akcji nie będzie kontynuowany?

Poprawa perspektyw odnośnie światowego wzrostu odpowiadała za około trzy czwarte wzrostu indeksu S&P 500, który wyniósł 3% w ubiegłym miesiącu. Pomogło także złagodzenie napięć handlowych. Była to istotna zmiana w stosunku do reszty roku 2019, kiedy to polityka pieniężna była głównym motorem napędowym rynku akcji.

“Rajd Świętego Mikołaja był napędzany oczekiwaniami co do wzrostu gospodarczego”, komentuje Pandl. “Osobiście uważam, że w najbliższym czasie taki ruch w górę będzie bardzo trudny do powtórzenia, biorąc pod uwagę to, jak bardzo wzrost gospodarczy został ponownie wyceniony” – dodał.

Amerykańskie indeksy giełdowe, jak i ich globalne odpowiedniki wzrosły do rekordowych poziomów w ubiegłym miesiącu, po tym jak administracja Trumpa ogłosiła w połowie grudnia, że faza pierwsza umowy handlowej zostanie wkrótce podpisana. Choć szczegóły ugody nie zostały do końca ujawnione, prezydent Donald Trump powiedział w zeszłym tygodniu, że jej podpisanie jest przewidziane na 15 stycznia.

Goldman Sachs spodziewa się, że wyniki aktywów o podwyższonym ryzyku w 2020 roku będą ściśle związane z perspektywami wzrostu, a nie z polityką banku centralnego, jak to miało miejsce w zeszłym roku.

“Jeśli chodzi o makro czynniki napędzające rynkowe stopy zwrotu, oczekuje, że rok 2020 będzie wyglądał znacznie bardziej jak grudzień 2019 roku niż ubiegłe 12 miesięcy” – powiedział Pandl. Dopiero w przypadku pozytywnych działań w sprawie konfliktu handlowego na linii USA- Chiny, będziemy mogli doświadczyć w tym roku przyzwoitych stóp zwrotu na rynku ryzykownych aktywów” – dodał.

Zobacz także: CD Projekt powyżej 280 zł. Dalszy los spółki będzie zależał od Cyberpunka

Sytuacja techniczna na indeksie S&P500

Patrząc technicznie na indeks 500 największych spółek, trend pozostaje wzrostowy. Aktualnie rynek co prawda wyhamował na wysokości historycznych maksimów, niemniej nie jest to jeszcze sygnał do spadków. Ten pojawi się w momencie zanegowania układu Overbalance, który został oznaczony niebieskimi prostokątami.

Wykres indeksu giełdowego SP500
US500 interwał H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here