Naga MarketsLogo Goldman SachsGoldman Sachs Group Inc. spodziewa się, że Rezerwa Federalna (FED) podniesie stopy procentowe w tym miesiącu, jednak prawdopodobieństwo dalszych działań w marcu 2019 spadło do nieco poniżej 50 procent, poinformował w poniedziałek portal Bloomberg.


Marcowa podwyżka stóp stoi pod znakiem zapytania

Wstrzymanie się z podwyżką w marcu prawdopodobnie zbiegłoby się w czasie z okresem wahań na rynkach, ponieważ 90-dniowy rozejm handlowy między USA i Chinami ma się zakończyć właśnie na początku tego miesiąca, komentował główny ekonomista Goldman Sachs, Jan Hatzius.

Według danych dotyczących prawdopodobieństwa publikowanych przez CME Group, szansa na podwyżkę grudniową wynosi obecnie 73%, natomiast na ruch na stopach w marcu zaledwie 22%, czyli zdecydowanie mniej niż podaje Goldman Sachs.

cme group FED
Źródło: cmegroup.com

Mimo to, istnieje jeszcze szansa, że FED podniesie stopy w marcu, biorąc pod uwagę pozytywny impuls fiskalny i fakt, że stopa funduszy federalnych pozostaje obecnie na neutralnych poziomach. “Podkreślamy, że jest to obarczona ryzykiem prognoza”, powiedział Hatzius. “Co więcej, nasza projekcja braku podwyżek zakłada, że mediana podwyżek z 2019 r. spadnie z 3 do 2. Jeżeli jednak w grudniu „kropeczki FOMC” zasugerują utrzymanie mediany 3 podwyżek, marzec nadal będzie wchodził w grę”.

Goldman spodziewa się, że przez większość 2019 r. gospodarka amerykańska będzie rosła powyżej trendu, bezrobocie spadnie jeszcze bardziej poniżej szacunków FED dotyczących poziomu długoterminowego, a płace i ceny będą stopniowo rosły – co oznacza, że Powell będzie mógł kontynuować politykę zacieśniania.

“Uważamy zatem, że burza minie, co utrzyma urzędników FED na ścieżce normalizacji, aczkolwiek bardziej męczącej niż dotychczas” – konkludował Hatzius.

Ryzyko „powyżej normy”

Spekulacja na temat tego ile podwyżek stóp procentowych na przyszły rok przygotowała Rezerwa Federalna trwa od ponad dwóch miesięcy. Zdaniem niektórych analityków listopadowe komentarze Jerome Powella sugerujące pojawianie się obszarów, w których ryzyko jest „powyżej normy” ma zmniejszać szansę na 3 podwyżki na przestrzeni 2019. Najbardziej gołębio nastawieni analitycy zakładają, że szef FEDu zakomunikuje w przyszłym roku zaledwie jedną podwyżkę, chcąc zacząć proces normalizowania polityki, czyli utrzymywania stóp na obecnych poziomach, które są najwyższe od czasu kryzysu finansowego.

Protokoły z listopadowego posiedzenia FED – tak zwane FOMC minutes – sugerowała, że grudniowa podwyżka jest już przesądzona. W treści protokołów FOMC znalazła się informacją, że praktycznie wszyscy decydenci polityczni Rezerwy Federalnej spodziewają się podwyżki stóp w najbliższym czasie („relatywnie szybko”), co dla rynku oznacza grudzień tego roku i jest niewątpliwie jastrzębim stwierdzeniem.

Perspektywy przed dolarem amerykańskim

W obliczu zmieniających się oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych, kurs dolara amerykańskiego (USD) wobec euro (EUR) utrzymuje się na historycznych maksimach, testując w połowie listopada kilkunastomiesięczne szczyty. Przez większość czasu cena porusza się jednak w relatywnie wąskiej konsolidacji pomiędzy pułapami 1,13 oraz 1,15. Dopiero trwałe wybicie któregokolwiek z nich pozwoli na zmianę kierunków:

eurusd 10.12
Źródło: Tradingview.com

Wybicie 1,15 pozwoliłoby przetestować maksima sierpniowe tuż nad 1,17, natomiast pokonanie 1,13 otwiera ponownie drogę do tegorocznych dołków na 1,12.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here