Naga MarketsLogo Goldman SachsZdaniem analityków Goldman Sachs, inwestorzy detaliczni na chińskim rynku akcji mogą doprowadzić do silnej aprecjacji głównych indeksów, nawet w przedziale 50%. Głównym powodem ma być „strach przed pominięciem” z angielskiego znany jako FOMO (fear of missing out).


Indeks CSI 300 czeka na dynamiczną aprecjację?

Chociaż określenie FOMO zyskało popularność w trakcie dynamicznych rajdów rynku kryptowalutowego, to bardzo szybko zostało zaadoptowane również na innych, bardziej tradycyjnych rynkach. O „strachu przed pominięciem” czytamy między innymi w najnowszej rekomendacji Goldman Sachs, która dotyczy chińskich akcji i indeksu Shanghai Shenzen CSI 300. Aby tak się jednak stało, optymizm inwestorów detalicznych powinien powrócić do poziomów szczytowych, obserwowanych w 2015 oraz w 2018 roku. Jak na razie rajd odbywa się bez ich udziału, a nagłe dołączenie większej ilości „detalistów” powinno przełożyć się na kontynuację tendencji w późniejszych cyklach jej rozwoju.

indeks csi 300
Notowania CSI 300. Przecięcie średnich sugeruje możliwość powrotu do wzrostów. Źródło: Tradingview.com

Od końca 2018 roku CSI 300 zyskuje niemal 30%, stając się najlepszym aktywem minionego miesiąca. Co prawda końcówka zeszłego tygodnia przyniosła kilkuprocentowe osunięcie w związku z obawami o chęć interwencji Pekinu w celu spowolnienia aprecjacji, indeks nadal pozostaje jednak jednym z wiodących pod względem kondycji.

optymizm w chinach
Optymizm wśród chińskich inwestorów ponownie wzrasta, co zmniejsza strach przed ryzykiem. Źródło: Goldman Sachs

Wielu inwestorów nie wzięło w pełni udziału w lutowym rajdzie, powiedział Goldman. Lokalni inwestorzy instytucjonalni mieli stosunkowo wysoki poziom gotówki na rozpoczęcie roku, a fundusze inwestycyjne skoncentrowane na akcjach pozostawały w tyle za rynkiem.

„Benchmark i presja na wyniki stworzyły poczucie “strachu przed pominięciem” wśród krajowych inwestorów” – napisali strategowie Goldmana. “Wzrostowa szansa detalicznego optymizmu jest atrakcyjnie wyceniana przez analityków przy obecnych poziomach lokalnej giełdy”.

Droga w górę może być jednak wyboista

Projekcje Goldmana nie oznaczają, że CSI 300 czeka łatwa wycieczka w górę. Instytucja dostrzega ryzyko dalszych krótkoterminowych realizacji zysków po szybkich wzrostach, zwłaszcza jeśli dane makro będą nadal niezadowalające, a presja wojny handlowej będzie się utrzymywać.

Większość analityków Goldman spodziewa się najpierw nawet 10-pocentowej korekty, zanim indeks ponownie się rozpędzi na nowe, lokalne maksima. Inwestorzy detaliczni odpowiadali za 82 procent obrotu akcjami serii A w 2017 roku i trudno jest przewidzieć ich zachowania inwestycyjne, napisał Goldman. Mimo to, połączenie oczekiwanych byczych wydarzeń i inwestorów próbujących wskoczyć na pokład oznacza, że powinno być dużo miejsca na rajd.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here