Naga MarketsLogo Goldman SachsDobrze wszystkim znany bank Goldman Sachs przesuwa swoje oczekiwania odnośnie podwyżki stóp procentowych w Australii z 2019 roku na 2020. W tym samym momencie kurs dolara australijskiego (AUD) wzrostowo reaguje na doniesienia o możliwym porozumieniu na linii USA – Chiny.


Podwyżka stóp dopiero w III kw. 2019 r.?

Goldman przesunął swoją prognozę odnośnie zacieśnienia polityki monetarnej i podwyżki o 25 pkt. bazowych z 4 kwartału 2019 na 3 kwartał 2020 roku. Zmiana ta ma związek z poglądem GS, który uważa, że sytuacja gospodarcza w Australii stała się bardziej niepewna. Co więcej amerykański bank uważa, że przy znacznym pogorszeniu ekonomicznym możliwe jest nawet cięcie stóp w pierwszej połowie 2019 roku.

Niepewność odnośnie globalnego wzrostu gospodarczego, coraz słabsze badania ankietowe w biznesie oraz spadające ceny domów podsyciły niepewność – pisze bank w swojej notce dodając, że pierwsze półrocze 2019 roku jest okresem ryzykownym dla gospodarki, która może być słaba pod względem PKB w IV kwartale.

GS wylicza szanse na obniżkę stóp procentowych w pierwszej połowie roku na 35 proc. wobec 5 proc. szans na podwyżkę. Projekcje dla wzrostu gospodarczego GS zakładają wynika na poziomie 2,7 proc. w 2019 roku oraz 2,8 proc. w 2020 roku.

Bank Rezerwy Australii pozostawił na lutowym posiedzeniu główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1,5%, przedłużając swój rekordowy okres bezczynności w polityce monetarnej – 30 miesiąc z rzędu ze względu na niepewności co do perspektyw wydatków gospodarstw domowych i skutków spadających ceny mieszkań w niektórych miastach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here