Naga MarketsGoldman Sachs: Wall Street tylko chwilowo w dół przez plan podatkowy Joe Bidena
Joe Biden

Analitycy jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie – Goldman Sachs przyglądają się obecnej sytuacji w USA – w tym podnoszonym podatkom od przychodów kapitałowych. Zespół Goldmana twierdzi, że wyższe podatki mogą obniżyć zyski S&P 500 o 3% do końca roku, jako pochodna związana z planami administracji dotyczącymi podniesienia podatków od osób fizycznych i prawnych.

  • Stany Zjednoczone wkraczają w ważny etap podatkowy
  • Według analityków Goldman Sachs, podniesienie ich powinno popchnąć indeks w stronę 3-procentowej korekty 
  • Warto pamiętać, że indeks S&P 500 wzrósł w tym roku o około 4%, dzięki wyjątkowo luźnej polityce monetarnej i fiskalnej
  • Analitycy twierdzą, że podatki będą miały wpływ na zyski spółek i alokacje akcji, ale tylko w krótkim terminie

Wall Street: Wyższe podatki od osób prawnych mogą obniżyć zyski S&P 500 o 3% w 2022 roku

Dla amerykańskich inwestorów zbliża się bardzo istotny okres – kiedy prezydent, Joe Bidena może podjąć decyzję o podniesieniu podatków od osób fizycznych i prawnych. Potencjalne podwyżki podatków będą prawdopodobnie tylko tymczasowym ciosem dla akcji, biorąc pod uwagę, że akcje płyną na fali optymizmu związanego z bodźcami. Mimo to jednak moemy być świadkami nawet 3 procentowego spadku indeksu głównego SP500 w kolejnych miesiącach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak piszą analitycy Goldman Sachs – wyższe podatki od osób prawnych mogą obniżyć zyski S&P 500 o 3% w 2022 roku – analizując “nierozwiązany problem makro” związany z planami administracji dotyczącymi podniesienia podatków od osób fizycznych i prawnych.

wykres Kurs SP500 D1 22.03.2021
Kurs SP500 D1 22.03.2021

Warto przy tym jednak dodać, że amerykański indeks 500 największych spółek wzrósł w tym roku o około 4%, dzięki wyjątkowo luźnej polityce monetarnej i fiskalnej. Obecnie widmo przeceny zatem może być jedynie włączanym w każdy trend okresem korekcyjnym.

Tymczasem analitycy JPMorgan Chase & Co. twierdzą podobnie, że wyższe podatki korporacyjne będą “hamulcem dla wzrostu zysków i wykupów”. Według nich, podczas swojej kampanii Biden omawiał podniesienie stawki podatku korporacyjnego do 28% z 21%, podniesienie najwyższej marginalnej stawki podatkowej oraz opodatkowanie zysków kapitałowych i dywidend według wyższej stawki zwykłego podatku dochodowego. To z kolei “może wywołać wyprzedaż przed końcem roku podatkowego” – według banku inwestycyjnego.

Korekta zatem może być nieunikniona w związku z podniesieniem podatku – jednak wiele zależeć będzie również od tego jak ostatnie środki stymulacyjne i ponowne otwarcie gospodarek po wydarzeniach z Covid-19 będzie dalej odbierane przez inwestorów. Może się bowiem okazać, że rynek nie zareaguje stanowczo – czekając na kolejny stimulus i rekordowe poziomy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania dolar | ropa naftowa notowania | kurs euro | kurs funta prognozy | kurs euro wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here