Naga MarketsZapomnijcie o październiku. Wczoraj dowiedzieliśmy się o nowym planie Rezerwy Federalnej odnośnie stóp procentowych w USA i tak jak oczekiwano, opóźniony został pomysł podniesienia ich z obecnych 0,25%. Poziom zbliżony do zera utrzymuje się w USA od grudnia 2008 roku.

Fed powtarzał znowu, że rynek pracy musi być jeszcze lepszy, inflacja powinna zbliżyć się do docelowych 2%, a światowa gospodarka nie może się rozpadać.

Jak donosi BusinessInsider, na ten rok zaplanowano jeszcze dwa spotkania Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), a mianowicie będą one miały miejsce w październiku oraz grudniu. Ekonomiści z Goldman Sachs, którzy już przed tym posiedzeniem twierdzili, iż pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce najwcześniej w grudniu, wierzą mocno, że nie zobaczymy takiego scenariusza w październiku. W swojej aktualnej nocie do klientów, szef ekonomistów z Goldman – Jan Hatzius, wyjaśnia dlaczego tak myślą:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Jest zbyt wcześnie. Do październikowego posiedzenia będzie tylko jeden odczyt ważnych danych więcej, a raczej mało prawdopodobne, że w gospodarce coś zmieni się tak szybko. Zwłaszcza nie z punktu widzenia Fedu i jego gołębich oczekiwań.
  • Istnieją problemy logistyczne. Na październik nie zaplanowano konferencji; tak więc jeśli Fed miałby podnieść stopy procentowe, zapewne chciałby się z tego wytłumaczyć. W kwietniu Fed testował swoją zdolność do organizowania konferencji telefonicznej, a to z kolei napędziło spekulacje, że szykuje się do podwyżki w grudniu. Hatzius zauważa jednak, że jeśli Fed planowałby improwizowaną konferencję prasową, wszyscy wnioskowaliby, że chodzi o podniesienie stóp. Instytucji tej zależy jednak, aby pierwsza podwyżka była możliwie najmniej “ekscytująca”, więc raczej tak nie postąpi.
  • Nawet jeśli dojdzie do konferencji, nie będzie nowego podsumowania prognoz gospodarczych, gdzie Fed przedstawia jak widzi wzrost gospodarczy, inflację i stopę bezrobocia. Fed będzie raczej chciał uspokoić rynki wciąż planując stopniowe podnoszenie stóp, a najlepiej będzie mu to zrobić za pomocą kropek.

Oczekiwania są teraz takie, iż Fed w październiku nie zrobi tak naprawdę nic, a grudzień będzie bazą pod ewentualne ryzyko podnoszenia stóp w 2016 – wyjaśnia Hatzius.

W piątkowy poranek, kontrakty Fed dawały tylko 18% szans na to, że dojdzie do podwyżki w październiku, to znaczny spadek z 42%, które były dwa dni wcześniej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here