Naga MarketsBrytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) podał do publicznej wiadomości informację o nałożeniu na Goldman Sachs International (GSI) grzywny w wysokości ponad 34 milionów funtów (około 170 mln zł) za niedokładnie i nieterminowe raportowanie transakcji. Uchybienia, za które nałożono grzywnę obejmują okres od listopada 2007 do marca 2017 roku i dotyczą 220,2 mln transakcji.

Goldman Sachs nie dostarczył kompletnych, dokładnych i aktualnych informacji w odniesieniu do około 213,6 mln transakcji podlegających zgłoszeniu, popełnił przy tym 220,2 mln błędów w raportowaniu transakcji. Tym samym, bank naruszył regulacje FCA nie zachowując należytej staranności przy organizacji i kontroli odpowiedzialnego i efektywnego raportowania swoich transakcji. Kwota niezgłoszonych transakcji opiewa na około 1,5 mld uSD, co stanowi prawie 15% wszystkich transakcji.

Goldman Sachs idzie na współpracę

Bank zgodził się polubowne załatwienie sprawy. W przypadku odmowy współpracy, grzywna wzrosłaby do ponad 49 mln funtów (prawie 246 mln złotych).

Komentarz do sprawy pozostawił Mark Steward, dyrektor wykonawczy ds. egzekwowania prawa i nadzoru rynku w FCA:
“Nieprawidłowości w tym przypadku wskazują na zaniedbania w długim okresie przy w zarządzaniu i testach kontrolnych, które są niezwykle ważne dla integralności naszych rynków. Były to poważne i długotrwałe zaniedbania. Oczekujemy, że wszystkie firmy wyciągną z tego lekcję, by mogły zapewnić szczegółowe raporty ze swojej aktywności oraz, iż regularnie sprawdzają swoje systemy, tak by wszelkie problemy były szybko wykrywane i usuwane, w przeciwieństwie do tego przypadku.”

Zobacz również: Theresa May ponownie poprosi dziś posłów o poparcie umowy ws. Brexitu.

Jak dotąd, jest to największa grzywna jaką FCA nałożyło na bank inwestycyjny za złamanie dyrektywy Mifid. Za podobne błędy, karę otrzymał ostatniu bank UBS, którą ustalono na 27,6 mln funtów. Raporty wymagane przez FCA wiążące się z dyrektywami Mifid obligują do podawania przez banki szczegółowych informacji dotyczących sprzedawanego produktu, ceny, ilości (kwoty), miejsca transakcji, kontrahenta oraz wszelkich informacji o klientach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here