Naga MarketsGoldman Sachs szacuje wpływ taryf amerykańsko-chińskich na poziom indeksu S&P500Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w weekend rozkazy wykonawcze, odraczając podatki od wynagrodzeń, a także przedłużając zasiłki dla bezrobotnych. Wielu inwestorów nastawiało się na informację dotyczącą większego pakietu ratunkowego, jednak rozmowy w tej sprawie nie zostały wznowione.

  • Donald Trump rozważa obniżkę podatku od zysków kapitałowych i obniżkę podatku dla osób o średnich dochodach.
  • Ciąg dalszy napięcia pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.
  • Wzrost amerykańskich ceł na Chiny o 10 miliardów dolarów doprowadziłby do szacowanego spadku indeksu S&P 500 o 1,2% i spadku chińskich akcji o 2,2%.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy szacują wpływ regulacji politycznych na sytuację na giełdzie

Rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wzniecone sporem dotyczącym aplikacji TikTok, a następnie zaostrzone w wyniku sankcji w Hongkongu, najwyraźniej na razie ustąpiły miejsca.

Analitycy Goldman Sachs nakreślili oczekiwane reakcje kluczowych aktywów na różne scenariusze wojny handlowej, w tym na większą liczbę ceł. Szacunki opierają się na analizie siedmiu ogłoszeń taryfowych skierowanych do Chin w 2019 roku, z których trzy nasilają, a cztery ograniczają ryzyko taryfowe.

Ich zdaniem nieoczekiwany wzrost amerykańskich ceł na Chiny o 10 miliardów dolarów doprowadziłby do szacowanego spadku indeksu S&P 500 o 1,2% i spadku chińskich akcji o 2,2%, podczas gdy dolar amerykański wzrośnie o 0,7% w stosunku do juana. 1,2% spadek indeksu S&P 500 byłby stosunkowo duży w porównaniu z samym zagrożeniem taryfowym,  ponieważ wzrost amerykańskich taryf o 10 miliardów dolarów stanowiłby tylko 0,5% zysków przedsiębiorstw.

Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie

Wpływ prezydentury na sytuację na rynkach finansowych

Zdaniem Analityków Dominica Wilsona i Vickie’a Chang’a szacunki można wykorzystać do porównania potencjalnego wpływu prezydentury Joe Bidena w porównaniu z drugą kadencją Trumpa.

Ich zdaniem: „Druga kadencja Trumpa prawdopodobnie przyniosłaby pewną perspektywę kontynuacji, a być może nasilenia, obawy przed ciągłymi podwyżkami ceł, szczególnie biorąc pod uwagę pogorszenie stosunków między USA i Chinami w ciągu ostatnich kilku miesięcy”.

Odnieśli się także do potencjalnej prezydentury Joe Bindena: “Chociaż prezydentura Bidena raczej nie poprawi perspektyw dla szerszych stosunków USA-Chiny, jest mniej prawdopodobne, że nowa administracja uznałaby zagrożenia celne za „broń z wyboru” i zamiast tego może preferować bardziej wielostronne podejście”.

Goldman Sachs wysnuwa teorię, iż szacowany wpływ dotyczy wyłącznie samej polityki handlowej, ale mówi także, że zmiany w polityce handlowej pod rządami Bidena mogą złagodzić presję na amerykańskie akcje ze strony potencjalnych zmian podatku od osób prawnych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here