Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w weekend rozkazy wykonawcze, odraczając podatki od wynagrodzeń, a także przedłużając zasiłki dla bezrobotnych. Wielu inwestorów nastawiało się na informację dotyczącą większego pakietu ratunkowego, jednak rozmowy w tej sprawie nie zostały wznowione.
- Donald Trump rozważa obniżkę podatku od zysków kapitałowych i obniżkę podatku dla osób o średnich dochodach.
- Ciąg dalszy napięcia pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.
- Wzrost amerykańskich ceł na Chiny o 10 miliardów dolarów doprowadziłby do szacowanego spadku indeksu S&P 500 o 1,2% i spadku chińskich akcji o 2,2%.
Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycie
Analitycy szacują wpływ regulacji politycznych na sytuację na giełdzie
Rosnące napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wzniecone sporem dotyczącym aplikacji TikTok, a następnie zaostrzone w wyniku sankcji w Hongkongu, najwyraźniej na razie ustąpiły miejsca.
Analitycy Goldman Sachs nakreślili oczekiwane reakcje kluczowych aktywów na różne scenariusze wojny handlowej, w tym na większą liczbę ceł. Szacunki opierają się na analizie siedmiu ogłoszeń taryfowych skierowanych do Chin w 2019 roku, z których trzy nasilają, a cztery ograniczają ryzyko taryfowe.
Ich zdaniem nieoczekiwany wzrost amerykańskich ceł na Chiny o 10 miliardów dolarów doprowadziłby do szacowanego spadku indeksu S&P 500 o 1,2% i spadku chińskich akcji o 2,2%, podczas gdy dolar amerykański wzrośnie o 0,7% w stosunku do juana. 1,2% spadek indeksu S&P 500 byłby stosunkowo duży w porównaniu z samym zagrożeniem taryfowym, ponieważ wzrost amerykańskich taryf o 10 miliardów dolarów stanowiłby tylko 0,5% zysków przedsiębiorstw.
Zobacz również: Orlen chce dołączyć do największych podmiotów na rynku paliwowym w Europie
Wpływ prezydentury na sytuację na rynkach finansowych
Zdaniem Analityków Dominica Wilsona i Vickie’a Chang’a szacunki można wykorzystać do porównania potencjalnego wpływu prezydentury Joe Bidena w porównaniu z drugą kadencją Trumpa.
Ich zdaniem: „Druga kadencja Trumpa prawdopodobnie przyniosłaby pewną perspektywę kontynuacji, a być może nasilenia, obawy przed ciągłymi podwyżkami ceł, szczególnie biorąc pod uwagę pogorszenie stosunków między USA i Chinami w ciągu ostatnich kilku miesięcy”.
Odnieśli się także do potencjalnej prezydentury Joe Bindena: “Chociaż prezydentura Bidena raczej nie poprawi perspektyw dla szerszych stosunków USA-Chiny, jest mniej prawdopodobne, że nowa administracja uznałaby zagrożenia celne za „broń z wyboru” i zamiast tego może preferować bardziej wielostronne podejście”.
Goldman Sachs wysnuwa teorię, iż szacowany wpływ dotyczy wyłącznie samej polityki handlowej, ale mówi także, że zmiany w polityce handlowej pod rządami Bidena mogą złagodzić presję na amerykańskie akcje ze strony potencjalnych zmian podatku od osób prawnych.
Autor poleca również:
- GPW pobije niechlubny rekord? Czy z giełdy odejdzie rekordowa liczba spółek
- Jakie rynki wydają się najlepszym kierunkiem inwestycyjnym?
- Biuro Maklerskie mBanku liderem pod kątem liczby rachunków