Naga MarketsKurs dolara (USD) straci przez stopy Fed? Goldman Sachs prognozuje powrót na rekordowe minima
Goldman Sachs

Zdaniem głównego ekonomisty Goldman Sachs, Rezerwa Federalna (Fed) przygotowuje się do dalszego cięcia stóp, w efekcie czego te powrócą do najniższego przedziału od 2016 roku, kiedy utrzymywane były w przedziale 0-0,25%. Prognozowane luzowanie podczas marcowego i kwietniowego posiedzenia miałoby się również przełożyć na dalszą deprecjację dolara amerykańskiego, który na początku nowego tygodnia jest najsłabszy od września 2018 roku.


Fed obetnie stopy o kolejne 50 punktów bazowych w przeciągu kolejnych dwóch miesięcy

Jak twierdzi Jan Hatzius, piastujący rolę głównego ekonomisty Goldman Sachs, Fed podczas marcowego posiedzenia (17-18.03) oraz kwietniowego (28-29.04) zdecyduje się obciąć stopę funduszy federalnych dwukrotnie o 50 punktów bazowych, sprowadzając ją do najniższych poziomów od 2016 roku:

Fed w marcu ciął stopy poza oficjalnym posiedzeniem pierwszy raz od 2008 roku. Źródło: Bloomberg
Fed w marcu ciął stopy poza oficjalnym posiedzeniem pierwszy raz od 2008 roku. Źródło: Bloomberg

Jeszcze pod koniec lutego Goldman Sachs zakładał, że Fed pozostawi stopy bez zmian na przestrzeni całego roku. Przed publikacją poniedziałkowej aktualizacji prognozowano natomiast cięcia w marcu i kwietniu po 25 punktów bazowych.

Spadek stóp Fed do 0% prognozuje również Danske Bank, bazując swoje opinie na wydarzeniach z początku nowego tygodnia.

Jesteśmy przekonani, że Fed rozpocznie cięcie od 50 punktów bazowych w marcu nie zdziwiłoby nas jednak również wykonanie tego ruchu jeszcze przed samym posiedzeniem. Spadek do 0% jest prawdopodobny, Rezerwa Federalna nie bierze jednak jeszcze pod uwagę ujemnych stóp – komentował zespół Danske Banku.

Zobacz również: Fed obniży stopy do 0%? Koronawirus sprawia, że wszystko jest możliwe. Kurs USDJPY – Westpac

Kurs dolara silnie spada. Kolejne wsparcie na wysokości minimów z września 2018

Jeżeli scenariusze zakładające cięcia stóp procentowych Fed w kierunku 0% zostaną zrealizowane, wtedy nie można wykluczyć dalszej deprecjacji kursu dolara. Jego indeks (DXY) w poniedziałek testuje minima z początku 2019 roku, wybijając w zeszłym tygodniu wielomiesięczną linię trendu wzrostowego. Jeżeli obecna strefa wsparcia zostanie trwale pokonana, wtedy kolejny ważny obszar rysuje się na wysokości dołków z września 2018, gdzie przebiega również 50% zniesienia wzrostów z ostatnich 2 lat.

Kurs dolara może spaść do poziomów obserwowanych ostatni raz 18 miesięcy temu. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara może spaść do poziomów obserwowanych ostatni raz 18 miesięcy temu. Źródło: Tradingview.com

W przypadku pary walutowej EUR/USD oznaczałoby to możliwość wybicia poziomu 1,15 USD i dalszych wzrostów, między innymi w kierunku szczytów pod 1,18 USD ostatni raz obserwowanych na początku października 2018.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here