Naga Marketsgoldman-sachs-logoGoldman Sachs to jeden z największych graczy na rynku. Czy warto mu jednak ufać? Rekomendacje analityków banku w zeszłym tygodniu mogły wyprowadzić na manowce traderów, którzy im zbyt mocno zawierzyli. Dziś mamy okazję do przeczytania najnowszego komentarza dotyczącego czwartkowego posiedzenia EBC.


Przede wszystkim – warto być przygotowanym na wszystko. Dlaczego? Ponieważ w minionym roku dostaliśmy wystarczająco dużo przykładów niespodzianek i mieszanych przekazów ze strony Europejskiego Banku Centralnego – przekonuje Goldman Sachs.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na każdy scenariusz nie sposób się jednak przygotować zawczasu. Dlatego analitycy banku prezentują kilka najbardziej prawdopodobnych ich zdaniem, scenariuszy według których potoczy się najbliższe spotkanie członków EBC.

Głównym celem EBC w tym roku będzie usprawnienie i rozszerzenie trwającego programu luzowania ilościowego QE – przekonuje bank. Celem takiego programu jest skłonienie inwestorów do porzucenia bezpiecznych aktywów takich jak obligacje do aktywów o większym poziomie ryzyka – akcji czy walut zagranicznych. Szansą na to, jest stabilizacja rentowności niemieckich Bundów na niskim (lub jeszcze niższym) poziomie. To samo zrobił Bank of Japan przy okazji swojego programu QQE. To prawdopodobnie najbardziej negatywny scenariusz dla EUR, które powinno natychmiast stracić na wartości po takiej decyzji.

Zamiast jednak skupiać się na Bundach, Europejski Bank Centralny może zdobyć się na rozszerzenie skupu na inne aktywa europejskie – choćby obligacje krajów południa. Ten scenariusz jest pomiędzy i choć nadal negatywnie wpłynie na EUR, to analitycy Goldman Sachs wskazują na spadki rzędu kilkuset pips.

Ostatnią opcją dla Mario Draghiego jest kolejna obniżka stopy depozytowej co w ocenie analityków Goldman Sachs jest najmniej spodziewanym scenariuszem. Widzimy, że efekt ujemnych stóp procentowych jest ograniczony. Kolejna obniżka kosztu pieniądza nie poprawi sytuacji w Europie – czytamy w dzisiejszym komentarzu. Niespodzianka w postaci prognozowanej przez rynek obniżki stopy depozytowej o 10 pb. powinna skutkować osunięciem się EUR o około 100-200 pips.

EURUSDDaily

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here