Naga MarketsPo dzisiejszych wypowiedziach szefa Banku Australii (RBA), które doprowadziły do największego jednodniowego spadku kursu AUD od miesiąca, głos zabrały instytucje finansowe – w tym Goldman Sachs.


Goldman: RBA nadal może podnieść stopy w tym roku

Przypomnę, że prezes RBA stwierdził, że ryzyka krajowe i globalne powodują, iż szanse na obniżki lub podwyżki są zrównoważone, gdzie ze wczorajszego komunikatu Banku po siedzeniu w sprawie stóp procentowych szala przechylała się w stronę podwyżek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak zdaniem Goldman Sachs jeszcze nic straconego i RBA może podnieść stopy procentowe o 25 pkt. bazowych w listopadzie tego roku. GS argumentuje swoje zdanie wskazaniem na australijski rynek pracy, który mógłby zamortyzować spowolnienie i prowadzić do podwyżki stóp.

stopa bezrobocia w australii
Stopa bezrobocia w Australii spadła w grudniu do 5 proc., wyrównując poziom sprzed sześciu i pół roku, który również był obserwowany we wrześniu i październiku.

Tymczasem Commonwealth Bank of Australia (CBA) uważa, że żadne podwyżki stóp procentowych nie pojawią się aż do końca 2020 roku, co oznacza przesunięcie oczekiwań aż o cały roku. Zdaniem CBA szef RBA nadal nie będzie chętny do cięcia stóp, ale także i do podwyżek, jednak Bank oddalił się od zacieśniania monetarnego bardziej niż pierwotnie tego oczekiwano.

Jakiekolwiek podwyżki stóp są aktualnie uzależnione od prognoz RBA odnośnie wzrostu gospodarczego, płac i inflacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here