Naga MarketsW najnowszej notatce dla klientów Jan Hatzius, główny ekonomista Goldman Sachs, przedstawił skorygowane prognozy dotyczące gospodarki USA i Chin w pierwszych dwóch kwartałach 2020 r. ze względu na negatywny wpływ koronawirusa. Tymczasem para walutowa USDCNY ponownie przebiła psychologiczny poziom 7,00 i we wtorek kontynuuje wzrost.


Prognoza wzrostu PKB w I kw. USA spadła do 0% – Goldman Sachs

Statua wolności na tle zachodzącego słońcaObniżyliśmy swoją prognozę wzrostu PKB w pierwszym kwartale do zera z 0,7%. W drugim kwartale gospodarka może się skurczyć nawet o 5%, po czym powinien nastąpić gwałtowny powrót do normy do końca roku – napisano w raporcie.

Eksperci oczekują również, że aktywność gospodarcza w USA gwałtownie spadnie w pozostałej części marca i przez cały kwiecień, ponieważ obawy przed  konsekwencjami koronawirusa skłaniają konsumentów i firmy do dalszego ograniczania wydatków, takich jak podróże, rozrywka i posiłki w restauracji.

W ocenie Hatziusa, nawet w sytuacji, gdy polityka pieniężna i fiskalna gwałtownie idą w kierunku dodatkowego bodźca, te zamknięcia i rosnący niepokój społeczny związany z wirusem prawdopodobnie doprowadzą do gwałtownego pogorszenia aktywności gospodarczej w pozostałej części marca i przez cały kwiecień.

  • Duże prawdopodobieństwo „znacznych zakłóceń łańcucha dostaw”, ponieważ epidemia powoduje zatrzymanie działalności gospodarczej w wielu regionach świata;
  • Wzrost gospodarczy w USA powinien przyspieszyć w drugiej połowie 2020 r.;
  • Oczekują wzrostu PKB o 3% w trzecim kwartale i 4% wzrostu w ostatnich trzech miesiącach roku;
  • Biorąc pod uwagę nowe szacunki, w 2020 r. gospodarka USA urośnie o 0,4%, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wzrostu na poziomie 1,2%.
  • Niepewność wokół prognoz jest znacznie większa niż zwykle.

Goldman obniża również szacunki PKB dla Chin

flaga chinyGoldman Sachs obniżył swoje prognozy dotyczące produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale w Chinach aż do 9% spadku r/r w porównaniu z poprzednią prognozą wzrostu o 2,5%, powołując się na „uderzająco słabe” dane gospodarcze w styczniu i lutym.

Dane z poniedziałku pokazały, że produkcja fabryki w Chinach spadła w najszybszym tempie od trzech dekad w pierwszych dwóch miesiącach roku, ponieważ pandemia wirusa zakłóciła drugą co do wielkości gospodarkę świata.

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się patogenu w innych krajach oczekuje się, że wzrost gospodarczy poza Chinami znacznie spowolni w drugim kwartale, a ewentualne ożywienie chińskiej działalności gospodarczej będzie prawdopodobnie ograniczone – wskazano w raporcie.

Analitycy Goldmana nie spodziewają się, że PKB Chin powróci do trendu sprzed epidemii aż do trzeciego kwartału. Tym samym obniżyli całoroczną prognozę PKB do 3% wzrostu w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie 5,5%.

Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Kurs USDCNY przebija kluczowy poziom

Po raz kolejny w tym roku kurs dolara do juana zdołał pokonać psychologiczny poziom 7,00. W trakcie wtorkowej sesji notowania wzrastają o 0,4 procent do godziny 13:00. Przebicie tegorocznego szczytu 7,04 otworzy drogę w kierunku zeszłorocznego maksimum 7,1850 z celem na okrągły poziom 7,20. Z drugiej strony dopiero ponowny spadek poniżej 7,00, a w konsekwencji przebicie lokalnego dołka 6,92 umożliwi test wsparcia 6,85.

Kurs USDCNY na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs USDCNY na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here