Naga MarketsSign at Goldman Sachs, 133 Fleet StreetPo ostatnich wydarzeniach na światowych giełdach, spowodowanych głównie spowolnieniem w Chinach, coraz więcej inwestorów zastanawia się, czy nie nadchodzi kolejny kryzys. Dla świata, który wciąż jeszcze odczuwa skutki poprzedniej recesji, byłby to silny cios. Niektóre instytucje finansowe w swoich notach ostrzegają przed taką możliwością. Jedną z nich został Goldman Sachs.


VIX – indeks zmienności na S&P 500 – wzrósł do poziomów znacznie wyższych niż przeciętne. Zdaniem Goldman Sachs może to być pierwsza oznaka nadchodzącej recesji. Zmienność na giełdach nie jest wskaźnikiem samym w sobie świadczącym o cofnięciu się gospodarki. Zazwyczaj jednak wskazuje na większą nerwowość i skłonność do reakcji na bodźce inwestorów. Sprawia to, że częściej zawiązują transakcje, a taki scenariusz często pojawia się przed większymi spadkami.

Krag Gregory z Goldman Sachs komentuje:

Poziom VIX w okolicach 30 pkt przez dłuższy czas rzadko zdarza się poza recesją. VIX notowany jest od stycznia 1990 roku. W tym czasie trzy razy miała miejsce recesja, za każdym razem przeciętna wysokość indeksu zmienności wynosiła 25-26 punktów. W ostatniej, największej recesji, VIX miał przeciętnie 34 punkty.

Pod koniec zeszłego tygodnia VIX był na poziomie 26 pkt. Co ciekawe, nie pomogły nawet świetne odczyty PKB za drugi kwartał w USA na poziomie 3,7% oraz podobny wzrost w krajach europejskich. Strach przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego w Chinach może w rezultacie zaszkodzić giełdom na całym świecie.

vix
VIX powyżej 25 pkt. jest nietypowy, w zeszłym tygodniu podchodził nawet pod 38 pkt.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here