Naga MarketsWedług Goldman Sachs Group Inc. tak zwane negocjacje tunelowe między Wielką Brytanią, a Unią Europejską w sprawie Brexitu byłyby wystarczające, aby zwiększyć moc funta. Ich podstawowy scenariusz przewiduje umocnienie się brytyjskiej waluty w rejon 1,30 w stosunku do dolara amerykańskiego.


Brexit już pod koniec października?

Podczas gdy funt osłabia się w poniedziałek po tym, jak negocjatorzy z UE stwierdzili, że plany dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii wymagają więcej pracy, spadek ten zabrał tylko niewielką część z ponad 2,5% wzrostu z ostatnim tygodniu, najlepszego od dwóch lat.

Jeśli obie strony poczynią większe postępy w kierunku transakcji powinno się to przełożyć na wzrost krótkoterminowych inwestycji, które z kolei powinny przedłużyć rajd brytyjskiej waluty. Uważamy, że funt szterling powinien dalej aprecjonować i podtrzymujemy naszą rekomendację, aby przejść na pozycję długą na parze walutowej GBP/USD z początkowym celem 1,30 – napisali analitycy Goldman Sachs, w tym Zach Pandl z Nowego Jorku, współzałożyciel Goldman na globalnym rynku walutowym i rynków wschodzących.

Puzzle UE UK Unia GBP Brexit EURGoldman oczekuje, że jeśli UE i premier Boris Johnson uzgodnią umowę w tym tygodniu, wystarczająca liczba prawodawców z Wielkiej Brytanii poprze ją, aby zapewnić uporządkowany Brexit pod koniec października.

Po spotkaniu w piątek ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Stephenem Barclayem główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier powiedział ambasadorom z pozostałych 27 państw członkowskich UE, że postępy są wystarczające do zintensyfikowania dyskusji.

Jednak UE powstrzymała się od przeniesienia rozmów do „tunelu” – formalnego procesu brukselskiego, w którym tekst prawny umowy jest tajny. Zamiast tego dyplomaci powiedzieli, że zwołają spotkanie na początku tego tygodnia w celu aktualizacji postępów. Podczas gdy Johnson powiedział swojemu gabinetowi w niedzielę, że porozumienie w sprawie Brexitu jest możliwe, Barnier oznajmił po niedzielnym spotkaniu negocjatorów, że propozycje Wielkiej Brytanii dotyczące przełamania impasu dot. granicy irlandzkiej są zbyt ogólne i pozbawione szczegółów, co może narazić jednolity rynek na ryzyko oszustw.

Kurs funta rozpoczyna tydzień od niewielkich spadków

Notowania pary walutowej GBP/USD po silnych wzrostach w minionym tygodniu, rozpoczęły nowy tydzień od spadków poniżej poziomu 1,26. Jednak kupujący zdołali ponownie wypchnąć cenę nad ten istotny poziom, co sugeruje, iż w dalszym ciągu utrzymuje się presja popytu. Dalsza aprecjacja brytyjskiej waluty może podbić kurs w rejon czerwcowego dołka 1,2780 z celem na okrągły poziom 1,30. Z kolei spadek poniżej wsparcia 1,2370 znacznie wyhamowałby ostatni impuls wzrostowy.

Kurs funta do dolara w poniedziałek na interwale dziennym, źródło 14 10 19
Kurs funta do dolara w poniedziałek na interwale dziennym, źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here