Naga Marketskursy walutW dzisiejszej nocie klienckiej Goldman Sachs stwierdził, że niedawny wzrostowy atak na Australijskim dolarze zacznie zanikać w najbliższej przyszłości. Swoje zdanie analitycy GS argumentują w następujący sposób:

„Zdajemy sobie sprawę, że wiele najświeższych nagłówków gazet mogło dostarczyć sporo pozytywnych niespodzianek. W rzeczywistości jednak dane makroekonomiczne są o wiele bardziej wymieszane. Przykładowo, siła PKB w ostatnim kwartale zeszłego roku skutecznie zamaskowała słabnący krajowy popyt. Australijskie Biuro Statystyczne ostrzegało dodatkowo, że lutowe odczyty siły roboczej zostały zawyżone przez czynniki techniczne a siła sprzedaży detalicznej sprzeczna jest z malejącą dynamiką wzrostu płac i spadkiem nastrojów konsumenckich”.

Goldman Sachs wierzy jednocześnie, że w przeciągu najbliższych kwartałów australijska waluta będzie napotykała na coraz więcej barier wzrostowych – między innymi spadek cen surowców, inwestycji górniczych, odnowioną konsolidację fiskalną oraz słabe tempo wzrostu dochodów społeczeństwa. Stworzone w ten sposób tło makroekonomiczne zapewni, że RBA utrzyma stopy na obecnym poziomie, decydując się na ich cięcie najwcześniej w lipcu bieżącego roku. GS nie wierzy, że australijski bank centralny odważy się rozpocząć jakikolwiek program zwijania wcześniej niż w drugiej połowie 2015 roku.

„W przeciwieństwie do oczekiwanej przez nas miernej aktywności Australijczyka, zakładamy, że rynek amerykański powinien odbić się pod koniec pierwszego kwartału – całkowicie zapominając o wpływie niekorzystnych warunków pogodowych. Nasze prognozy odnośnie gospodarki USA wyglądają naprawdę obiecująco. O ile niektóre czynniki nadal wypadają negatywnie, to w porównaniu do stycznia i lutego zauważamy sporą poprawę. Wskazuje to na pojawianie się kolejnych niespodzianek makroekonomicznych (oczywiście pozytywnych), które zostały przeoczone przez rynki i ich uczestników. Spodziewamy się, że aktywność AUD utrzyma się poniżej trendów przy jednoczesnej, znacznej poprawie sytuacji USD i pewnym wejściu w kolejny kwartał 2014 roku” – prognozuje Goldman Sachs.

Zgodnie z tym poglądem analitycy banku spodziewają się osłabienia AUD i spadku jego wartości do 0.80 amerykańskich centów w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Mocne oznaki osłabienia australijskiej waluty widoczne będą natomiast w przeciągu najbliższych dwóch kwartałów.

Musiałoby to oznaczać jednak przebicie niezwykle ważnego oporu z maja 2010 roku. Jednocześnie otworzyło drogę do bardzo głębokiego, spadkowego rajdu – potencjalnie mógłby zatrzymać się dopiero na rekordowych dołkach z końca października 2008 kiedy cena AUD/USD spadła praktycznie do 0.6000

AUD/USD Weekly. Kliknij, aby powiększyć

Zapraszamy na siódmą edycję cenionego przez Uczestników cyklu 2-dniowych szkoleń pt. “Profesjonalny Forex Trader” w Gdańsku. Zapisz się już dzisiaj!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here