Naga MarketsAuthor: vtravelled.com
Creative Commons Attribution License

Europejski zespół ekonomistów Goldman Sach nie oczekuje dodatkowego łagodzenia ze strony EBC podczas dzisiejszego posiedzenia. Jako główny argument przedstawiciele banku podają wyższe niż przewidywane, zeszłotygodniowe odczyty HICP dla lutego.

GS nie wyklucza jednak możliwości wprowadzenia jakiejkolwiek formy luzowania ilościowego – na przykład poprzez zakończenie (lub zredukowanie) sterylizacji płynności programu SMP – w związku z najnowszymi prognozami inflacyjnymi według, których w 2016 roku inflacja osiągnie pułap 1,6%. Cały czas nie dobijając do określonego przez EBC progu 2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Patrząc w przyszłość, spodziewamy się pierwszych zmian dopiero po kwietniowym spotkaniu. Zakładamy redukcję głównych operacji refinansowych (MRO) oraz stóp depozytów o 15 punktów bazowych – decyzja ta będzie poprzedzona spadkiem inflacji w marcu. W szerszej perspektywie zakładamy, że EBC będzie decydowało się na dalsze łagodzenie, chociaż bezpośrednie QE angażujące zakup obligacji suwerennych na pewno szybko nie nastąpi.” – przewiduje GS.

Jak decyzje podejmowane przez EBC wpłyną na EUR/USD?

W swojej nocie klienckiej i rekomendacji tradingowej Goldman Sachs wyróżnia cztery najbardziej prawdopodobne scenariusze postępowania przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, w zależności od danych makro oraz sytuacji rynkowej w najbliższej przyszłości:

1.Pełne zakończenie sterylizacji programu SMP, czego efektem będzie spadek wskaźnika EONIA (referencyjna stopa międzybankowych operacji depozytowych overnight) oraz spowolnienie wzrostu datowanych na dłuższy okres stóp. GS uważa, że bezpośredni wpływ na EUR/USD będzie raczej niewielki.

2.Niespodziewane obcięcie MRO oraz stopy depozytowej o 15 punktów bazowych podczas jutrzejszego posiedzenia Rady, z pewnością spowodowałoby zdecydowanie mocniejszą reakcję euro do dolara amerykańskiego. Goldman Sachs jest jednak przekonany, że spadek nie będzie większy niż o 1,5-2 centów.

3. W praktyce wiele będzie zależało od komunikacji. Przykładowo, jeżeli EBC zredukuje stopę depozytową a chwilę później na konferencji prasowej prezydent Draghi podkreśli, że w najbliższej przyszłości może czekać nas wiele podobnych środków łagodzenia polityki, wtedy otrzymamy jasny sygnał o zdecydowanie szybszym przejściu na mniej konwencjonalne strategie działania i wyraźniejszy spadek EUR/USD.

4. W opozycji do wcześniejszego punktu: Jeżeli jakiekolwiek łagodzenie zostanie przedstawione jako jednorazowy środek, który nie wpłynie na pozostałe decyzje, wtedy natychmiastowe oddziaływanie na EUR/USD będzie chwilowe, zdecydowanie mniejsze i szybko odwrócone.

W podsumowaniu notki klienckiej GS stwierdza – „z punktu widzenia strategii walutowej, jeżeli EBC pozwoli sobie na zmianę dotychczasowego sposobu komunikacji z rynkiem (lub zastosuje bardziej agresywne łagodzenie) wtedy EUR/USD z pewnością pójdzie w dół. Podobnie w przypadku gdy dane makro napływające z USA ulegną polepszeniu.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here