Naga MarketsAuthor: MPD01605, Creative Commons License
Author: MPD01605, Creative Commons License

W swojej dzisiejszej nocie handlowej, Goldman Sachs przedstawia prognozy dla EUR w związku z zaplanowanym na popołudnie posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem GS – Prezes Draghi i spółka będą mieli pełno możliwości do pozytywnego zaskoczenia rynków lub niezrealizowana oczekiwań inwestorów. W jednym, jak i w drugim przypadku może przenieść się to na wzmożoną zmienność. Poniżej prezentujemy oczekiwania Goldman Sachs odnośnie dzisiejszego posiedzenia.

Brak zmian w stopach procentowych

O ile zespół europejskich ekonomistów GS nie spodziewa się żadnych ruchów w przypadku głównych stóp ECB, to nie wyklucza budowy pola pod podwyższone oczekiwania odnośnie bardzo niskich stóp procentowych w przeciągu najbliższych kilku lat.EUR ma spory potencjał, aby stać się walutą finansowania w stosunku do dolara oraz crossów rynków wschodzących (EM). W przypadku terminu zapadalności w okresie 7-10 lat i powyżej, rentowności EUR szacowane na podstawie wskaźników makro Goldman Sachs są zbyt niskie.

Początek programu ABS w przeciągu najbliższych dwóch kwartałów

Podstawą prognoz GS pozostaje stwierdzenie, że zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami (ABS) zostanie aktywowany przez ECB w przeciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy. Mario Draghi może wykorzystać dzisiejszą konferencję prasową do przedstawienia powodów sugerujących konieczność zastosowania takiej strategii.

Goldman Sachs utrzymuje konstruktywne spojrzenie na eurpjeksiej kredyty i na większe banki komercyjne eurozony – w miejscu tym rodzi się pytanie czy będą w stanie w pełni wykorzystać program ABS dostępny w unii bankowej.

Skup obligacji rządowych na wielką skalę poza horyzontem

Wreszcie, Goldman Sachs uważa, że zakrojony na szeroką skalę skup obligacji rządowych jak na razie znajduje się poza horyzontem. Z tego powodu, bank pozostaje neutralny w stosunku do długoterminowych spreadów peryferyjnych – utrzymując swój pogląd z początku sierpnia.

Super Mario będzie zabiegać najprawdopodobniej o wprowadzenie silniejszej koordynacji pomiędzy reformami strukturalnymi (które mogą obniżyć krajowy popyt w krótkim terminie w celu wywindowania podaży w dłuższej perspektywie) i wsparciem ze strony ECB w związku z łągodzeniem potencjalnych ograniczeń finansowych. Fakt ten zasługuje na szczególnę uwagę, ponieważ może utorować drogę większej liczbie zmian strukturlanych w stopach i wewnętrznych spreadach EMU.

Harmonogram dzisiejszego posiedzenia ECB:

  • 14:15 – decyzja ws. stóp procentowych (konsensus 0.15%),
  • 14:30 – oświadczenie dot. polityki pieniężnej,
  • 14:30 – konferencja prasowa z udziałem Mario Draghi’ego.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here