Naga Markets

Goldman Sachs celuje w kurs USD/PLN po 5,27. Na rynki wróci risk-off, jakiego nie widzieliśmy Mimo że od początku października kurs USD/PLN przecenił się o 50 groszy i stracił blisko 10%, analitycy Goldman Sachs twierdzą, że dolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i możemy być świadkami drugiej fali umocnienia amerykańskiej waluty. W przypadku rozwiania nadziei na szybki pivot fedu, dalszego zamykania chińskiej gospodarki oraz eskalacji wojny na wschodzie analitycy przekonują, że za trzy miesiące możemy zobaczyć dolara nawet po 5,27 zł!

Dolar ma za sobą mocną korektę. Czy na fali risk-off pojawi się odbicie?

Po 18-miesięcznej hossie perspektywy dolara stały się niejednoznaczne. Mimo niezmiennych zapowiedzi ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej, rynki w dalszym ciągu liczą na Pivot, który w pierwszych miesiącach 2023 r. ma zapobiec recesji i zapoczątkować odbicie na globalnych rynkach.

Analitycy Goldman Sachs sugerują jednak, że inwestorzy doznają kolejnego zawodu, a w I kwartale 2023 r. czeka nas druga fala umocnienia dolara. Ponadto według ostatniego raportu 2023 Global FX Outlook: Waiting for a Challenger, rynek Forex odejdzie od obserwowanych dotychczas trendów, a skupi się na podwyższonej zmienności.

Notowania USD/PLN Źródło: TradingView
Notowania USD/PLN Źródło: TradingView

Głównym czynnikiem wpływającym na umocnienie dolara ma być pogarszający się rynkowy sentyment, który ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w Chinach, wyższe od oczekiwanych stopy procentowe w USA oraz brak perspektyw na szybki koniec wojny sprawi, że dolar znów wróci na szczyt. 

Duże znaczenie w tej kwestii będzie miało także grudniowe posiedzenie FOMC (zaplanowane na 14 grudnia), wobec którego rynek od dawna oczekuje podwyżki na poziomie 50 punktów baz.

Znacznie ważniejsze od samej decyzji (o ile nie zaskoczy ona inwestorów) będą jednak prognozy makroekonomiczne amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które zostaną zaprezentowane także 14 grudnia i rozstrzygną oczekiwania rynku, co do sufitu dla stóp procentowych w przyszłym roku na poziomie 5,00-5,25 proc.

Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że w 2023 r. FED dowiezie główną stopę referencyjną do poziomu 5 proc., a ewentualnego luzowania należy spodziewać się dopiero w III i IV kwartale 2023 r., lecz będzie ono większe niż 100 pb. 

Wiosną ruszy kolejna rosyjska ofensywa

Najważniejszym problemem regionu pozostaje kwestia wojny, która w Warszawie jest jednym z najważniejszych tematów.

Bossa

Opierając się na komentarzach ekspertów, analitycy sugerują, że wiosną może dojść do kolejnej dużej rosyjskiej ofensywy, przy czym nie można zapominać o presji gospodarczej, jaką zbrodniczy reżim wywiera na całej Strefie Euro.

Dodatkowy niepokój budzi narastający konflikt miedzy Polską, a Unią Europejską o praworządność. Blokuje on pieniądze potrzebne do realizacji Krajowego Planu Odbudowy, czyli funduszy przeznaczonych na umocnienie gospodarki po pandemii.

 Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie i handluj razem z Capital.com

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Mowa tu o 158,5 mld złotych (czyli 1/4 budżetu przyjętego na 2023 r.) w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.

Ponadto nie bez znaczenia pozostają zagrożenia wewnętrzne, takie jak ryzyko dalszego wzrostu inflacji, kontynuowanie ekspansywnej polityki fiskalnej, a także osłabienie polskich obligacji rządowych (POLGB).

Tym samym rozbieżność między stanowiskiem Rady Polityki Pieniężnej, która wstrzymała program podwyżek stóp proc., a wkrótce może go zakończyć, rośnie w stosunku do amerykańskiej Rezerwy Federalnej, co przy odrobinie paniki i awersji do ryzyka, może przyczynić się do kolejnej fali umocnienia USD/PLN.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs euro wzrośnie do 4,90 zł, a dolar do 4,85 zł, prognozuje BNP Paribas
Następny artykułTeraz jest najlepszy czas na zakup Bitcoina, ponad rok przed halvingiem BTC
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.