Naga MarketsWiele wskazuje na to, iż w tym roku rynki wschodzące (EM) nie zmierzą się z przeciwnościami, na które zazwyczaj napotykają w maju i czerwcu. Według danych Goldman Sachs Group Inc. silniejszy wzrost w USA pomaga globalnej gospodarce w tym gospodarkom krajów rozwijających się, co może powstrzymać w tym roku przecenę na rynku akcji.


Zobacz również: ING: Polityka handlowa Trumpa przynosi efekty, a dolar będzie coraz silniejszy?

Stabilna gospodarka USA pomoże uniknąć majowej przeceny?

Nasz podstawowy scenariusz to taki, w którym wzrost rynków wschodzących (i globalny) nadal się poprawia, co naszym zdaniem w konsekwencji doprowadzi do dodatkowych korzyści. Należy jednak zwrócić uwagę, że dotychczasowe silne wzrosty od początku roku mogą w końcu napotkać na korektę w postaci impulsu spadkowego. W końcu powiedzenie „Sell in may and go away” („Sprzedaj w maju i odejdź od biurka”) stworzono ze względu na powtarzający się niemal co roku trend – napisali eksperci Ron Gray i Cezar Maasry z Goldman Sachs.

Jednak w ich ocenie nawet gdyby doszło do przeceny w maju, ryzyko dla rynków wschodzących jest mocno ograniczone. Aktywa z EM, od akcji i walut po obligacje lokalne i kredyty, mają zazwyczaj dodatnie wyniki w pierwszych czterech miesiącach roku, zanim przejdą do negatywnych wyników w maju i czerwcu, wskazują strategowie. Jak wynika z analizy, waluty gospodarek rozwijających się szczególnie ucierpiały od początku drugiego kwartału. Mimo to analitycy Goldmana widzą wzrost w USA, który pomoże złagodzić problemy sezonowe na świecie.

Goldman: Nie będzie „sell in May” na rynkach wschodzących?
Notowania poszczególnych instrumentów. Na zielono okres od stycznia do kwietnia. Na czerwono okres od maja do czerwca

Wzrost ma tendencję do przyspieszania w kolejności od Q4 do Q1 i spowalnia od Q1 do Q2. To powiedziawszy, szukamy szerokiego wzrostu globalnego wzrostu w drugim kwartale, głównie dzięki silniejszemu wzrostowi w Stanach Zjednoczonych, który naszym zdaniem powinien złagodzić negatywną sezonowość, jaką obserwowaliśmy w Q2 w latach poprzednich – podsumowano.

Z noty datowanej na 20 kwietnia 2019 roku, ekonomiści Goldman Sachs zwracają uwagę na zmniejszenie relatywnej przewagi prognostycznej Fed do prywatnych ekonomistów, których liczba oraz jakość pracy wciąż wzrasta, przez co trudniej jest pokonać “mądrość tłumu”.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here