Naga Marketssztabki złotra i srebraSłabszy dolar amerykański (USD), rosnące ryzyko inflacyjne i popyt napędzany dodatkowymi bodźcami fiskalnymi i monetarnymi ze strony rządów oraz głównych banków centralnych wywołają hossę na surowcach w 2021 r., napisał w swoim najnowszym raporcie Goldman Sachs.

  • Ekspansywna polityka fiskalna i monetarna nadal prowadzi do obniżania stóp procentowych
  • Uncja złota wyniesie 2300 USD w 2021 roku, a srebra 30 USD
  • Złoto zyskało w tym roku 26%, korzystając z bezprecedensowej wielkości globalnego bodźca i niemal zerowych stóp procentowych

Rynki finansowe coraz bardziej zaniepokojone powrotem inflacji

Logo Goldman SachsBank inwestycyjny prognozuje zwrot w wysokości 28% w okresie 12 miesięcy według indeksu S&P/Goldman Sachs Commodity Index (GSCI), z 17,9% zwrotem w przypadku metali szlachetnych, 42,6% w przypadku energii, 5,5% dla metali przemysłowych i ujemnym 0,8% dla rolnictwa.

Rynki są teraz coraz bardziej zaniepokojone powrotem inflacji – oznajmił jeden z głównych banków z Wall Street.

Ekspansywna polityka fiskalna i monetarna w rozwiniętych gospodarkach rynkowych nadal prowadzi do obniżania stóp procentowych i tworzy popyt na zabezpieczenie się przed ryzykiem rosnącej inflacji, jednocześnie podnosząc popyt na metale szlachetne, podkreślił Goldman Sachs w nocie.

Goldman prognozuje ceny złota średnio na poziomie 1836 USD za uncję w 2020 r. i 2300 USD za uncję w 2021 r. Jednocześnie oczekuje, że ceny srebra będą kształtować się na poziomie około 22 USD za uncję w 2020 r. i 30 USD za uncję w przyszłym roku.

Złoto, powszechnie uważane za solidne zabezpieczenie (np. złote monety) przed inflacją i spadkiem wartości walut fiducjarnych, zyskało w tym roku 26%, korzystając z bezprecedensowej wielkości globalnego bodźca i niemal zerowych stóp procentowych na całym świecie.

W przypadku surowców nieenergetycznych może nastąpić „natychmiastowy wzrost” w wyniku powrotu silnego popytu ze strony Chin, stwierdzili w podsumowaniu analitycy Goldman Sachs.

Złoto oscyluje w okolicach 1900 USD za uncję

Notowania XAU/USD konsolidują od kilku tygodni między poziomem wsparcia 1860, a oporem 1930 przedłużając tworzenie formacji trójkąta. Dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron może zaowocować stworzeniem silniejszego impulsu, z przewagą po stronie popytu. Główne wsparcie stanowi strefa 1700-1800 i dopóki nie zostanie przebita trend wzrostowy powinien być niezagrożony.

Kurs XAUUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here