Naga MarketsEpidemia koronawirusa jest tematem numer jeden w ostatnim czasie. Szerząca się zaraza ma bardzo duży wpływ na światową gospodarkę. W związku z negatywnymi skutkami wirusa, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła swoje szacunki globalnego wzrostu PKB w 2020 roku do 2,4 proc. z 2,9 proc. we wcześniejszej projekcji.


OECD obniża szacunki globalnego wzrostu

Jak wynika z najnowszych szacunków OECD, rok 2020 będzie najgorszym rokiem od czasu kryzysu w 2009 roku! Poprawy nastrojów należy się spodziewać dopiero w 2021 r. Warto jednak wspomnieć, że jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju twierdziła, że wzrost wyniesie 2,9 proc, teraz jest to zaledwie 2,4%!

W najnowszym raporcie OECD możemy przeczytać: “Przewiduje się, że roczny globalny wzrost PKB spadnie do 2,4 proc. w 2020 r. z 2,9 proc. w 2019 r., przy czym wzrost może być nawet ujemny w pierwszym kwartale 2020 r.” 

“Perspektywy wzrostu PKB dla Chin zostały znacznie skorygowane – przewiduje się, że wzrost PKB spadnie w tym roku poniżej 5 proc., po czym w 2021 r. wzrośnie do ponad 6 proc., ponieważ produkcja stopniowo będzie wracać do poziomów prognozowanych przed wybuchem epidemii. Negatywny wpływ na zaufanie, rynki finansowe, sektor turystyczny i łańcuchy dostaw przyczynia się do korekty w dół perspektyw wzrostu PKB wszystkich gospodarek G20 w 2020 r., a szczególnie tych silnie powiązanych z Chinami, takich jak Japonia, Korea Płd. i Australia” 

Zobacz także: Tesla ponownie testuje poziom 800 USD za akcję

Może być jeszcze gorzej, skutki koronawirusa są trudne do przewidzenia

Samo obniżenie prognozy globalnego PKB to nie wszystko. OECD jasno dała znać w komunikacie, że sytuacja może ulec pogorszeniu, czemu winny jest między innymi koronawirus.

W raporcie napisano: “Zakładając, że skutki wybuchu epidemii wirusa będą zanikać jak zakładano, wpływ dobrze ukierunkowanych działań w zakresie polityki monetarnej i gospodarczej na zaufanie i zyski w najbardziej narażonych gospodarkach może wspomóc przywrócenie globalnego wzrostu PKB do 3,2 procent w 2021 r.”

Możemy przeczytać, także, że: “Trwalsza i bardziej intensywna epidemia koronawirusa, rozprzestrzeniająca się szeroko w regionie Azji i Pacyfiku, w Europie i w Ameryce Północnej znacznie osłabiłaby perspektywy gospodarcze. W takim przypadku globalny wzrost PKB może spaść do 1,5 proc. w 2020 r., co stanowi mniejszy o połowę wzrost PKB prognozowany przed wybuchem epidemii koronawirusa” .

Zobacz również: Dynamiczna reakcja rynku na cięcie stóp procentowych przez FED

Jednak epidemia koronawirusa to nie wszystko, analitycy martwią się także o stosunki handlowe między Chinami a USA, temat wojny handlowej między dwoma światowymi gospodarkami co prawda przycichł, jednak nie oznacza to, że o nim zapomniano.

“Niepewne pozostają też perspektywy ws. negocjacji kolejnej umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która usunęłaby wszystkie pozostałe cła wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto inne dwustronne napięcia handlowe mogą się nadal rozprzestrzeniać, zwłaszcza między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Brak szybkiego rozwiązania obecnego zakłócenia procedur rozstrzygania sporów w ramach WTO zwiększyłoby również niepewność w zakresie globalnej polityki handlowej” Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here