Naga Marketsfibonacci_logo_maleW drugiej połowie listopada Fibonacci Team School poprosiło traderów o udział w ankiecie dotyczącej głównych problemów podczas handlu na rynku Forex. W miniony weekend poznaliśmy jej wyniki – w badaniu udział wzięło ponad 300 traderów, co pozwoliło uzyskać bardzo ciekawe wyniki na temat realnych problemów oraz potrzeb inwestorów podczas codziennego handlu.


Dziękujemy naszym Partnerom za przyłączenie się do tej akcji – wspólnymi siłami uzyskaliśmy odpowiedzi od kilkuset osób!

Dlaczego przeprowadziliśmy takie badanie? Jeszcze w tym roku zamierzamy przygotować dla Was otwarte spotkania edukacyjne w formie webinarów, na których nie tylko powiemy w jaki sposób my radzimy sobie z pewnymi trudnościami na rynku, ale również zaproponujemy rozwiązania ułatwiające pracę na rynku, które w znaczący sposób skracają czas nauki.

Wyniki ankiety dają nam jasną informację na temat:

 1. Największych problemów Traderów w codziennym handlu na rynku walutowym,
 2. Realnych potrzeb jakie wynikają z punktu 1.

Poprosiliśmy Was o odpowiedź na 4 krótkie pytania (wypełnienie ankiety trwało do 1 minuty). Oto wyniki:

Wnioski:

 • Ponad 1/4 ankietowanych to osoby w wieku 31-40 lat.
 • Najliczniejszą grupą wiekową są Inwestorzy po 30 roku życia.
 • Patrząc na przestrzeni ostatnich lat naszej działalności akademickiej (współpracy z Kołami Naukowymi, realizacji projektów edukacyjno-inwestycyjnych o tematyce FX) stwierdzamy, że młodzi ludzie stanowią (i stanowić będą) bardzo silną kadrę przyszłych zawodowych Traderów w naszym kraju.

Wnioski:

 • Blisko połowa ankietowanych to osoby, których doświadczenie wynosi od 12 do 36 miesięcy.
 • Osoby początkujące, będące na rynku poniżej 1 roku, stanowią 37% ankietowanych.

Pierwsze sukcesy u nas pojawiły się już w 2010 roku, kiedy to mieliśmy w swojej palecie blisko 80% obecnych układów geometrycznych jakimi posługujemy się na co dzień. 20% wciąż jest „ruchome”- jednak są to wszelkiego rodzaju testy i modyfikacje obecnej metodologii handlu opartej na precyzji Fibonacciego.

Wnioski:

 • Jedna czwarta z ankietowanych Traderów może poświęcić na trading od 5 do 10 godzin. Przeliczając to na dni tygodnia wychodzi 1-2 godziny dziennie.Należałoby zadać pytanie czy poświęcając stosunkowo mało czasu jesteśmy w stanie odnosić sukcesy na rynku i regularnie zarabiać? Niech odpowiedzią będą statystyki jednego z naszych portfeli inwestycyjnych (FIBONACCI TEAM – zrównoważony).

Wnioski:

 • podejmując decyzje na interwałach H1 oraz H4 (średnio co 2,5 dnia mieliśmy jedną transakcję) stwierdzamy, że profitowy handel może odbywać się również na interwałach wysokich.
 • Najczęściej pozycje zawierane były w początkowych godzinach sesji europejskiej oraz amerykańskiej.
 • Matematyczna relacja TP względem SL wynosiła ok. 2:1.

Zapamiętaj! Żadna technika nie jest w stanie wyznaczyć tak dużej precyzji zajęcia pozycji jak geometria Fibonacciego.  Stop Loss często nie przekracza 10 pipsów.

A poniżej najważniejsze pytanie przygotowanej przez nas ankiety oraz rozkład odpowiedzi Traderów, którzy podzielili się z nami swoją opinią.

Nie mam czasu na całodniowe monitorowanie rynku. Zdarza się też, że „przegapiam” okazje. 50%
Nie potrafię prawidłowo interpretować bieżącej sytuacji rynkowej. 34%
Nie potrafię budować wariantów rynkowych, nie wiem do końca czym są scenariusze i jak je tworzyć. 30%
Nie potrafię ocenić siły i wartości potencjalnych układów, które widzę na rynku. 49%
Często nie wierzę w to, co wyznaczam na rynku. Zdarza się, że szukam „na zewnątrz” dodatkowego potwierdzenia, komentarza, opinii, które przekonają mnie, że dobrze wykonałem/wykonałam swoją analizę. 41%
Potrafię znaleźć struktury na wykresach historycznych, jednak na bieżącym rynku widzę je zazwyczaj dopiero po czasie. Nie potrafię z wyprzedzeniem wyznaczać układów i poziomów. 36%
Jestem na rynku już bardzo długo, a wciąż nie widzę efektów. Brak mi praktyki. Znam teorię, zaznaczam na wykresie poznane struktury, jednak brakuje mi biegłości i pewności w handlu. Nie zawsze potrafię się odnaleźć na rynku. 42%
Other 14%

Najczęstszym problemem współczesnych Traderów w Polsce okazał się:

Brak czasu na całodniowe monitorowanie rynku. Zdarza się też, że „przegapiam” okazje.

Rozwiązaniem tej kwestii jest odpowiednia optymalizacja czasu jaki spędzamy na rynku. Nie chodzi oczywiście o „sztywne” siedzenie przed monitorem cały dzień, tylko o wyłapywanie odpowiednich miejsc timingowych mówiących o tym, że tu i teraz należy zainteresować się rynkiem, gdyż nadarza się odpowiednia okazja do zarobienia pieniędzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here