Naga MarketsIstnieją trzy opcje ekologizacji transportu drogowego tj. pełna lub częściowa elektryfikacja, bardziej wydajne spalanie paliw i rozbudowa infrastruktury ogniw paliwowych. Każda opcja doprowadzi do niedoboru niektórych metali i nowych zależności geopolitycznych, ale połączenie tych opcji zmniejszyłoby niedobór i problem z dostępem do niektórych metali. Stratedzy z ABN Amro uważają, że popyt i ceny znacznie wzrosną w przypadku litu, niektórych metali ziem rzadkich i metali z grupy platynowców.

  • Popyt na pojazdy elektryczne znacznie wzrośnie z obecnego bardzo niskiego poziomu
  • Technologia akumulatorów spowoduje niższy popyt na kobalt w przyszłości
  • Popyt na pojazdy z ogniwami paliwowymi spowoduje również wzrost popytu na platynę

Popyt na niektóre metale, a globalna transformacja transportu drogowego – ABN Amro

W ocenie ekspertów pojazdy elektryczne z ogniwami paliwowymi mogą w przyszłości zastąpić pojazdy z silnikami spalinowymi, prowadząc do jeszcze większego popytu na platynę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Uważamy, że popyt na pojazdy elektryczne znacznie wzrośnie z obecnego bardzo niskiego poziomu. Doprowadzi to do wzrostu zapotrzebowania na lit i pierwiastki ziem rzadkich. Dzięki temu Australia, Chile i Chiny zwiększą siłę swoich dostawców – napisano w raporcie.

W raporcie wskazano również, że technologia akumulatorów spowoduje niższy popyt na kobalt w przyszłości, więc Demokratyczna Republika Konga powinna powoli, ale stopniowo tracić moc globalnego dostawcy. Popyt na pojazdy elektryczne będzie dotyczył głównie ruchu miejskiego lub poruszania się na krótkich dystansach. W najbliższych latach ma wzrosnąć również popyt na platynę, pallad i rod.

Pojazdy z silnikami spalinowymi są nadal potrzebne do pokonywania większych odległości, o ile nie zostanie rozwinięta infrastruktura ogniw paliwowych. Popyt na pojazdy z ogniwami paliwowymi spowoduje również wzrost popytu na platynę. Już teraz występuje niedobór podaży niektórych metali powodując wzrost cen – podsumowano.

Kurs platyny na interwale miesięcznym, tradingview
Kurs platyny na interwale miesięcznym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje mercator | akcje pgnige | kurs dax | kur euro |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here