Naga MarketsSerwis Infoinwestor.pl przygotował dla Państwa kolejny Raport Globalnego Systemu Inwestowania dotyczący tym razem rynku metali szlachetnych, ropy naftowej oraz soft commodities czyli soi oraz kukurydzy.


Złoto

Niektórzy analitycy spodziewają się w najbliższej przyszłości zobaczyć niższe ceny złota, gdy rynki będą nadal reagować po wynikach wyborów w USA. Oczekiwania, że decyzje Trump’a  spowodują zwiększenie wydatków na infrastrukturę zwiększają optymizm inwestowania w akcje amerykańskie, natomiast aktywa safe-haven i rentowność amerykańskich obligacji i złotonie są tak optymistyczne.

Od połowy tygodnia widać wyraźną presję sprzedaży na złocie. W dużej mierze jest to rezultat wyniku wyborów w USA. Jessica Fung, analityk BMO Capital Markets, powiedziała, że nie można wykluczyć dalszego spadku cen na złocie gdyż rynki czekająna więcej informacji politycznych. „Z drugiej strony na rynkach jest dużo niepewności i istnieje prawdopodobieństwo, że złoto będzie nadal iść w górę, ale być może jeszcze nie w przyszłym tygodniu” dodała.

Srebro

Od początku tego roku srebro jak i inne metale szlachetne są w tendencji wzrostowej. Różne rynki na całym świecie są zdezorientowane tym czego możnasię spodziewać po nowym prezydencie. Już przed wyborami Trump mówił otwarcie, że znacznie zwiększy nakłady finansowe na rozwój infrastruktury.Powiedział też, że będzie to podwojenie obecnego tempa wzrostu gospodarczego.

Ceny srebra spadły w piątek. Szary metal nie tylko stracił zyski z całego tygodnia, ale stracił również cały swój dorobek wzrostowy z poprzednich trzech tygodni. Przed wyborami w USA metale szlachetne miały silną pozycję, ponieważ inwestorzy byli głównie zainteresowani ekspozycją na wzrosty metali szlachetnych. W nadchodzącym tygodniu ukażą się najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych.

W piątek zostanie podana wartość indeksu cen konsumpcyjnych, który według szacunków za październik ma wzrosnąć o 0,4%. W poprzednim miesiącu indeks ten wzrósł o 0,3%. Oczekuje się, że bazowe CPI wzrośnie o 0,2%. We wtorek mają się ukazać najnowsze dane o sprzedaży detalicznej w USA.

Wykres srebra, D1
Wykres srebra, D1

W czwartek cena srebra wzrosła po tym jak demonstranci wyszli na ulice, aby protestować po zwycięstwie Donalda Trumpa.

Platyna

Obecnie w przemyśle biżuteryjnym zwiększa się udział platyny jako metalu stosowanegodo wyrobów biżuteryjnych. “Wśród mężczyzn widzimy coraz większe zainteresowanie biżuterią z platyny” powiedział Mohan Shyam. Platyna jako metal jest bardzo charakterystyczny i ma wyrafinowany urok. Często mężczyźni wolą ten metal jeśli chodzi o biżuterię. W kolekcji męskiej biżuteria wykonana z platyny pozwala na duży wybór bransoletek, łańcuszków, pierścionków itp. “W ostatnich latach widzieliśmy duże zapotrzebowanie na pierścionki wykonane z platyny, łańcuszki i bransoletki” powiedział Rajesh Rajendran. „Nie da się ukryć, że rynek platyny jest podekscytowany tymi danymi. Co więcej daje dużo szans na rozwój tej gałęzi przemysłu” dodał.

Miedź

Wzrost miedzi w tym tygodniu był bliski osiągnięcia swojego rekordu ustanowionego ponad 35 lat temu. Wzrost ten był głównie podsycony faktem, że Donald Trump zapowiedział,że znacznie zwiększy nakłady finansowe na rozwój infrastruktury. Z danych Reutera wynika, że wzrost miedzi był największy od 1980 roku. Cena metalu wzrosła ponad 15% w ciągu tygodnia. Istnieje szansa, że możemy być w przełomowym momencie zakończenia długiego trendu spadkowego.

Popyt Chin na miedź, największego importera na świecie, okazała się silniejsza niż oczekiwano. “Perspektywy Chin poprawiły się znacznie w porównaniu z oczekiwaniami na początku roku” powiedział bank Citi. Według szacunków popyt chińskiego przemysłu wzrósł w 2016 roku o 5-7%. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku popyt na miedź w Chinach w sektorze elektroenergetycznym wzrósł o 33%.

Ropa

Iran uruchomił produkcję ropy o wartości ponad 220.000 baryłek dziennie (BPD). W ubiegłym tygodniu agencje podały , że północny Yaran będzie początkowo produkować 30 000 baryłek dziennie.

W  piątek ceny ropy spadły ponad 2% po tym jak po spotkaniu OPEC okazało się, że jest wątpliwe czy plan ograniczenia produkcji do złagodzenia utrzymującej się nadpodaży ropy na rynku jest osiągalny. W piątek Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC) powiedziała, że jej produkcja w zeszłym miesiącu wzrosła do 33,64 mln baryłek dziennie (BPD). Jest to aż o 240 000 BPD więcej od września. OPEC planuje zamrozić produkcję, ale inwestorzy są sceptyczni, że taka umowa dojdzie do skutku. Szacuje się, że OPEC będzie musiała przyciąć produkcję o 1 milion BPD, aby jej cel zmniejszenia produkcji do poziomu między 32,50-33,0 mln BPD został osiągnięty.

Soja i kukurydza

Rolnicy w Minnesocie są gotowi, aby już drugi rok z rzędu ustanowić rekord dla zbiorów kukurydzy i soi. Amerykański Departament Rolnictwa prognozował w tym tygodniu produkcję kukurydzy w Minnesocie na 1,52 mld buszli, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w 2015 roku na 1,43 mld buszli. Przewiduje się, że plon kukurydzy wyniesie średnio 190 buszli na akr, co oznacza wzrost dwa buszle na akr w porównaniu do poprzedniego roku.

Oczekuje się, że produkcja soi będzie 4% wyższa  stosunku do zeszłorocznego rekordu upraw, przy średniej rentowności na poziomie 52 buszli na akr. Również wzrost ma wynieść dwa buszle na akr w porównaniu do poprzedniego roku. Jeff Coulter powiedział, że powodem wysokich plonów jest dobre zarządzanie gospodarstwem przez producentów i wyjątkowo dobry sezon wegetacyjny.

“Dobre plony to efekt bardzo dobrej pogody” powiedział. “Mieliśmy dobre opady deszczu w całym okresie wegetacyjnym” dodał. Producenci mogli także skorzystać z łagodnej wiosny,aby wcześniej zasadzić rośliny. Poniższe zdjęcie przedstawia prognozowane temperatury na najbliższe 6-10 dni. Na zdjęciu nie są opisane cyfrowo temperatury, ale ich odniesienie, czy temperatura będzie wyższa czy niższa w stosunku do normalnych temperatur w regionie.

2

“Plantatorom pszenicy zależy na rynkach eksportowych, takich jak Azja Południowa i Ameryka Łacińska. Rynki te są obecnie w fazie rozwoju i są konkurencyjne” powiedział Gordon Stoner. Teraz bardziej niż kiedykolwiek, nie możemy sobie pozwolić na stratę w udziałach w tych rynkach” dodał. Azja ma potencjał, aby zwiększyć możliwość gospodarcze oraz popyt na pszenicę. Jest to możliwe nawet w krajach gdzie mamy dostęp bezcłowy. Meksyk  grozi sankcjami handlowymi. Trzeba mieć na uwadze, że kraj ten jest drugim w rankingu importerem amerykańskiej kukurydzy i pszenicy. “Rynki ziaren zaliczyły spadki, gdyż inwestorzy reagują na wyniki wyborów prezydenckich w USA” powiedział Paul Gieorgij.

Zdjęcie przedstawia Palmer Drought Index, który mierzy warunki suszy w całym kraju.
Zdjęcie przedstawia Palmer Drought Index, który mierzy warunki suszy w całym kraju.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here