Naga MarketsMimo, że od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już niemal 10 lat, to rynek ten wciąż uważany jest za stosunkowo młody. Jego niezwykle prężny rozwój dostrzec można od niespełna dwóch lat a więc od czasu, kiedy w skutek dynamicznego wzrostu wartości Bitcoina, równie dynamicznie zaczęła wzrastać świadomość społeczeństwa i wiedza na temat tego rynku oraz stającej za nim technologii. Ponieważ zdaniem wielu osób Bitcoin stworzony został po to, by stać się globalną walutą, która będzie w stanie konkurować bądź być może nawet wyprzeć kiedyś takie jednostki monetarne jak EUR czy USD, potrzebny jest do niego powszechny i nieograniczony dostęp. W tym celu powstały bitomaty a więc bankomaty, za pośrednictwem których możemy kupić bądź sprzedać BTC. 


Pierwsze tego typu urządzenie zostało zainstalowane przez Robocoin w Vancouver w październiku 2013 r.. Mimo, że od tego czasu bitomaty przeżywały swoje wzloty i upadki, to pomimo pojawiających się niekiedy problemów, ich liczba na świecie stale rośnie tak samo, jak liczba klientów, którzy z nich korzystają.

Najnowsze dane z Coinatmradar – wiodącego portalu śledzącego lokalizacje bankomatów bitcoina – pokazują, że bessa na rynku kryptowalut nie miała większego wpływu na tempo instalowania i używania bitomatów. Dane pokazują bowiem, że obecnie na całym świecie jest 3652 takich urządzeń. W Polsce mamy ich na razie dopiero 25, lecz liczba ta dynamicznie rośnie. Statystyki wskazują, iż codziennie na świecie instaluje się średnio około czterech bitomatów (dokładnie 3,86 biomatów dziennie).

Dane pokazują, że bitcoin nadal jest dominującą kryptowalutą na świecie. Około 99,9% wszystkich maszyn zainstalowanych na całym świecie obsługuje bitcoiny, a 57% obsługuje też altcoiny, wśród których najpopularniejszy pozostaje litecoin (54%).

Szacuje się, że wartość tego rynku w ubiegłym roku wyniosła 6,8 mln USD, ale od tego czasu wzrosła do 16,3 mln USD w 2018 roku. Według badania przeprowadzonego przez firmę badawczą MarketsandMarket, w latach 2018-2013 globalny rynek bitomatów będzie rozwijał się w tempie 54,7% rocznie, w konsekwencji czego jego wartość wzrośnie w ciągu tych pięciu lat do  poziomu 144,5 mln USD.

W badaniu ustalono również, że bitomaty dwukierunkowe, a więc takie, które umożliwiają użytkownikom zarówno kupowanie, jak i sprzedawanie kryptokurut z jednego urządzenia, będą miały wyższy współczynnik CAGR (Compound Annual Growth Rate – Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) w porównaniu z bitomatami jednokierunkowymi. Póki co jednak, to właśnie urządzenia jednostronne stanowią 62,49% udziału w całym rynku, przy czym proporcje te mogą wkrótce ulec zmianie.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPoranki z MMD WKS – nowy cykl na Comparic.pl
Następny artykułIchimoku Battle. Trochę pecha – AUDNZD, NZDCAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here