Naga Markets

Globalny kryzys wzrostu gospodarczego i możliwa recesja, zapowiada Bank ŚwiatowyGlobalny wzrost gospodarczy gwałtownie zwolni w obliczu podwyższonej inflacji, wyższych stóp procentowych, kurczących się inwestycji i zakłóceń spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainę, jak wynika z raportu Banku Światowego.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego zapowiadane przez Bank Światowy, możliwa globalna recesja

Światowa gospodarka może znajdować się u krawędzi recesji, jeśli wierzyć ostatnim prognozom przedstawionym przez Bank Światowy. Byłby to pierwszy od ponad 80 lat przypadek, gdy dwie globalne recesje wystąpiły w tej samej dekadzie.

Jak przewiduje Bank Światowy, pomimo widma recesji gospodarka światowa wzrośnie o 1,7% w 2023 roku i o 2,7% w 2024 roku. Organizacja spodziewa się, że gwałtowne spowolnienie wzrostu będzie powszechne, a prognozy wzrostu w 2023 r. zostaną skorygowane w dół dla 95% gospodarek rozwiniętych i prawie 70% gospodarek rozwijających się.

Według Banku Światowego, wzrost w gospodarkach rozwinięych spowolni z 2,5% w 2022 r. do 0,5% w 2023 r. W ciągu ostatnich dwóch dekad spowolnienia o takiej skali zapowiadały globalną recesję.

Zobacz również: Cena złota najwyższa od 9 miesięcy. Czy kurs metalu rozpędza się?

Bank Światowy nie wyklucza recesji w USA i Europie

W Stanach Zjednoczonych prognozuje się spadek wzrostu do 0,5% w 2023 r. To o 1,9 punktu procentowego poniżej poprzednich prognoz. Jest to także najsłabszy wynik poza oficjalną recesją od 1970 roku.

W 2023 roku wzrost PKB w strefie euro ma wynieść 0%: to rewizja w dół o 1,9 pkt. proc.

Z kolei wzrost gospodarczy w Chinach ma wynieść 4,3% w 2023 r., czyli o 0,9 pkt. proc. mniej niż przewidywały poprzednie prognozy.

Bossa

TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

Dyrektor MFW twierdzi, że USA uniknie recesji

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Kristalina Georgieva, powiedziała, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że Stany Zjednoczone mogą uniknąć recesji w tym roku i osiągnąć gospodarcze “miękkie lądowanie”.

Georgieva powiedziała, że amerykański rynek pracy pozostanie odporny, a popyt konsumencki pozostaje silny pomimo podwyżek stóp procentowych w celu walki z inflacją. Ekonomistka dodała też, że nastąpiło również zdrowe odejście od nadmiernych zakupów, co wpłynęło na uspokojenie nadwyżki popytu, która wywierała presję na ceny. Konsumenci mieli skierować się w kierunku popytu na usługi, a w gospodarce pojawiły się bardziej zróżnicowane źródła wzrostu.

– To daje pewne argumenty oczekiwania, że USA unikną wpadnięcia w recesję – powiedziała dyrektor zarządzająca MFW, Kristalina Georgieva.

– Właściwie powiedziałabym, że nawet jeśli w sensie technicznym znajdzie się w recesji, to będzie to bardzo łagodna recesja – dodała.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październiku prognozował wzrost PKB USA na poziomie 1% w 2023 roku.


W każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków Arkadiusz Jóźwiak spotyka się z widzami na odprawie traderów. W trakcie trwających ok. 2 godzin spotkań przedstawia wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przygląda się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułTwitter dodaje kolejne kryptowaluty do swojego indeksu cen
Następny artykułByły dyrektor FTX US atakuje Bankmana-Frieda. Oskarża go o manipulację i zastraszanie pracowników
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.