Naga MarketsZwykły komentarz zapowiada krach

Kiedy mieszkałem w Rijadzie, grałem w golfa z dyrektorem zarządzającym Saudi British Bank, znacjonalizowanym saudyjskim bankiem (wcześniej HSBC). W prasie czytałem o  amerykańskim oddziale HSBC tracącym dziesięć milionów dolarów na kredytach hipotecznych “subprime” *). Po raz pierwszy usłyszałem i użyłem terminu, który stał się symbolem wszystkiego, co złe w bankowości i finansach.

Zapytałem go o tę sprawę, a on wyjaśnił, co się dzieje, i ostrzegł, że HSBC jest tylko małym graczem na tym rynku, ale to może być poważny problem który będzie narastał. To było prorocze stwierdzenie. Ta rozmowa miała miejsce pod koniec 2006 r., a kiedy nastał kryzys w 2008 r. przeniosłem się z Rijadu do Dubaju. Zająłem stanowisko w Commercial Bank of Dubai, w którym miałem stworzyć biuro sprzedaży walutowej, aby skorzystać z bardzo udanej bankowej franczyzy korporacyjnej. Okazało się, że był to szczyt zadufania z mojej strony, ponieważ możesz “doprowadzić konia do wody, ale nie możesz go zmusić do picia ” ! Ale o tym napiszę przy innej okazji…

Dziesięcioletnie Korzenie Kryzysu

Korzenie kryzysu “subprime”, który zapowiadał globalny krach, prowadzący do bezprecedensowych decyzji monetarnych podejmowanych przez banki centralne, były posadzone przez Rezerwę Federalną (FED). Działo się to dziesięć lat wcześniej, kiedy FED zgodził się na dofinansowanie LTCM, które popadło w tarapaty, jak to opisałem niedawno, po rosyjskiej dewaluacji i niewypłacalności w 1998 roku.

Banki zaczęły wierzyć, w większości podświadomie, choć nie we wszystkich przypadkach, że zawsze będą ratowane przez banki centralne i narodziło się określenie “zbyt duży, by upaść”.

Niektóre z podejmowanych decyzji kredytowych były niewiarygodne, a zarządzanie ryzykiem w bankach nie istniało. Z perspektywy czasu wydawało się, że osoby zarządzające ryzykiem w bankach były “zasypywane” przez tworzących nowe i skomplikowane produkty, które na pozór wydawały się wysoce dochodowe, ale były wyjątkowo ryzykowne. W każdym razie w USA było to w pełni zależne od dalszego wzrostu cen domów i kiedy pękła bańka, cała ta konstrukcja upadła.

Tak jak w ostatnio w przypadku Bitcoin wszyscy  najwyraźniej wiedzieli, co się wydarzy, a potem przypominało to grę w “gorącego kartofla” czyli problem przerzucany z rąk do rąk, którego rozwiązania nikt nie chciał się podjąć. Istotne było to, że nie istniał żaden produkt, który mógłby stworzyć pozycję krótką w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką. To już była zapowiedź katastrofy.

Dubai; Lokalne problemy stają się globalnymi

W czasie gdy pracowałem w Dubaju, zmagając się w Banku z “nie musimy nic zmieniać, mamy właściwy scenariusz” miałem okazję rozmawiać z kolegą z pracy -Saudyjczykiem. Kiedy dowiedział się, że przeprowadziłem się do Dubaju, zadzwonił do mnie z pytaniem, gdzie chcę kupić nieruchomość?

Zaskoczyło mnie to pytanie, ponieważ nie miałem zamiaru kupować nieruchomości i powiedziałem mu to. Odparł, że zwariowałem, że przecież ceny nieruchomości w Emiracie mogą iść tylko w jednym kierunku. W tym momencie w moim uchu zabrzmiał mały dzwonek alarmowy!

Powiedziałem mu: “Jestem imigrantem, pracownikiem i mógłbym wyjechać jutro do Kataru lub Kuwejtu lub gdziekolwiek indziej. Kupowanie nieruchomości to długoterminowe zobowiązanie, do którego nie jestem gotowy “. Rozłączając się, byliśmy zdziwieni tak różnym nastawieniem do tego samego tematu i umówiliśmy się na spotkanie gdy będzie kolejny raz w Dubaju.

Minęło parę miesięcy, a rok 2007 stał się rokiem 2008, rynek zaczął się załamywać, ale Dubaj nadal budował i sprzedawał nieruchomości. Krach, który nastąpił, zrodził bardzo dziwne historie. Stało się “modne” spędzanie weekendowych poranków na wystawach nieruchomości, kupując mieszkania, a 10% (lub mniej) depozytu wpłacało sie  w momencie rozpoczęcia projektu. Kiedy zawalił się rynek, czytałem o chłopcu z biura, który miał portfel złożony z pięćdziesięciu nieruchomości wycenionych na dwadzieścia dwa miliony Dirhamów (blisko sześć milionów dolarów). Jego pensja? Trochę ponad tysiąc dolarów miesięcznie.

Wszystkie teksty możesz śledzić pod tagiem “wspomnienia tradera”

*) Od redakcji: Rozwój rynku kredytów subprime został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych. Kredyty te były najczęściej udzielane na zakup nieruchomości. Załamanie na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych subprime w 2007 r. jest uznawane za bezpośrednią przyczynę zaburzeń na innych rynkach finansowych, co doprowadziło do wybuchu ogólnoświatowego kryzysu finansowegotokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here