Naga Markets



Rok temu na konferencji FxCuffs poprowadziłem mój pierwszy publiczny wykład. W tym roku ponownie otrzymałem zaproszenie od organizatorów, aby w trakcie półtorej godziny omówić sytuację na globalnych rynkach finansowych.


Inwestowanie w dzisiejszych czasach jest o tyle trudne, że głównym czynnikiem decydującym o ruchach kapitału nie są wyceny aktywów czy czynniki fundamentalne lecz działania banków centralnych, które w desperacki sposób starają się nie dopuścić do pęknięcia bańki na rynku długu.

Największym problemem nie jest bańka na rynku akcji w USA, nieruchomości w Australii czy przeinwestowanie w Chinach. Największym problemem jest globalne zadłużenie na poziomie rządowym, korporacyjnym i osobistym do czego doprowadziła lekkomyślna polityka banków centralnych polegająca na bezprecedensowym utrzymaniu zerowych stóp procentowych, dodruku oraz skupie toksycznych aktywów. W mojej ocenie to z czym mamy obecnie do czynienia nie jest chaotycznym działaniem lecz skomplikowanym procesem, którego ostatecznym celem będzie przeprowadzenie nas z systemu petrodolarowego do systemu opartego na SDR’ach emitowanych i jednocześnie w pełni kontrolowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Na chwile obecną nie wiemy czy elity zarządzające systemem finansowym zdecydują się na zainicjowanie krachu finansowego, który docelowo posłuży za uzasadnienie konieczności wprowadzenia zmian w globalnym systemie monetarnym czy być może jeszcze przez jakiś czas zadłużenie będzie redukowane metodą inflacyjną do poziomów przy których transformacja wydaje się być bezpieczniejsza.

Inwestując kapitał na globalnych rynkach musimy przygotować się zarówno na scenariusz inflacyjny jak i globalny krach o skali rażenia dużo silniejszej niż ten z 2008 roku i o tym porozmawiamy sobie w trakcie mojego wykładu.

W pierwszej części omówię Wam rynek obligacji, od którego trzymam się z daleka gdyż będzie on moim zdaniem największym przegranym nadchodzących zmian. Bez znaczenia jest, który scenariusz się zrealizuje. Status obligacji rządowych jako „oazy bezpieczeństwa” zmieni się na gwaranta straty.

W dalszej części omówię rynki akcji, a dokładnie rozwarstwienie, do którego doszło na przestrzeni ostatnich 6 lat. Od 2011 roku ceny akcji w USA pną się na nowe szczyty przekraczając kolejne poziomy bańki spekulacyjnej podczas gdy w niektórych krajach rozwijających się można nadal zaleźć okazje inwestycyjne. Co ciekawe po raz ostatni z tak silnym rozjechaniem się dwóch rynków (EM i DM) mieliśmy do czynienia aż 48 lat temu. Dużo uwagi poświęcę wybranym przeze mnie tanim akcjom jak i tym ekstremalnie przewartościowanym stanowiącym perfekcyjny materiał do shortowania.

Znaczną część prezentacji poświęcę także surowcom, o których sporo mówiłem rok temu. Dziś nie są już tak tanie jak przed rokiem, ale mimo to przy obecnych cenach wiele z nich, zwłaszcza surowców rolnych stanowi dużą wartość inwestycyjną. Ostatecznie dekada dodruku oraz rosnąca inflacja sprawiła, że mamy otoczenie bardzo podobne do lat 70-tych ubiegłego wieku kiedy to właśnie surowce okazały się inwestycją dekady.

Dla osób, które regularnie czytają mojego bloga czy oglądają webinary jest czymś naturalnym, że muszę powiedzieć kilka słów odnośnie metali szlachetnych. Ostatecznie to one w ujęciu procentowym stanowią największą część mojego portfela. Pod koniec prezentacji poruszę także temat nieruchomości i zmian jakich możemy się spodziewać w obliczu rosnących stóp procentowych. Wykład zakończę omówieniem walut, w których powinniśmy trzymać naszą pozycję  gotówkową. Ostatecznie w sytuacji, w której ceny większości aktywów biją rekordy duży udział gotówki jest jak najbardziej wskazany.

Szacuję, że cały wykład zajmie mi ok 1,5 godziny i bardzo serdecznie Was na niego zapraszam. Poniżej znajduje się link do darmowej rejestracji:

Rejestracja na konferencję FxCuffs.

PS. Jeżeli nie oglądaliście mojego wystąpienia z przed roku, a chcielibyście je obejrzeć to ciągle macie taką możliwość. Poniżej nagranie z tego wydarzenia:



tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here