Naga Markets


tadawulArabia Saudyjska zdecydowała się na krok, na który Zachodni inwestorzy czekali latami. Niezwykle bogata dzięki ogromnym pokładom ropy Arabia Saudyjska zdecydowała się otworzyć swój rynek akcyjny i dać do niego dostęp traderom z całego świata.


Największa giełda Bliskiego Wschodu już nie dla samych Saudyjczyków

Do tej pory właścicielami saudyjskich akcji mogli zostać obywatele kraju lub mieszkańcy państw leżących nad Zatoką Perską. Pozostali inwestorzy mogli uzyskać dostęp do giełdy poprzez fundusze ETF i podobne instrumenty finansowe.

Giełda Arabii Saudyjskiej – Tadawul – jest nie tylko największą na bliskim Wschodzie, ale z godnie z danymi agencji prasowej Bloomberg przekracza swoim obrotem wyniki wszystkich giełd Zatoki Perskiej razem wziętych.

Dla wielu amerykańskich oraz europejskich inwestorów Tadawul stanie się okazją do jeszcze silniejszej dywersyfikacji portfelów handlowych i poszukiwania nowych spółek, w które warto lokować kapitał. O ile główny indeks jest zdominowany przez spółki energetyczne i petrochemiczne, to znaleźć można w nim również szereg przedsiębiorstw budowlanych, finansowych oraz związanych z branżą sprzedażową. Pełna lista podmiotów notowanych na Tadawlu dostępna jest bezpośrednio na oficjalnej stronie giełdy.

Inwestorzy indywidualni muszą jeszcze poczekać

Jak się jednak okazuje Saudyjczycy nie otwierają się na wszystkich inwestorów. Traderzy indywidualni jak na razie nie mają szans, aby samodzielnie nabywać akcje spółek notowanych na Tadawul. Możliwość taką otrzymały jedynie instytucje, które zarządzają aktywami o łącznej wartości ponad 5 miliardów dolarów.

Na poniższym wykresie widzimy jak kształtowały się notowania saudyjskiego indeksu giełdowego w ostatnich latach:

Notowania głównego indeksu giełdy Tadawul
Notowania głównego indeksu giełdy Tadawul


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułColt bankrutuje
Następny artykułO wykresach ani słowa… GBP/USD, USD/CAD, EUR/JPY
Analityk Business Intelligence portalu Finance Magnates - największego w branży serwisu B2B poświęconego FX oraz kryptowalutom. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, z Forexem związany od 2012r. Autor artykułów dla czasopism branżowych oraz ogólnopolskich portali informacyjnych oraz raportów prezentujących kondycję światowego i lokalnego rynku instrumentów pochodnych w ramach kwartalnika Quarterly Industry Report wydawanego nieprzerwane od 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here