Naga MarketsBIS podaje spadek aktywności na światowym rynku walut
BIS podaje spadek aktywności na światowym rynku walut

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), opublikował 1 września swój trzyletni raport podsumowujących wolumeny na światowych rynkach walutowych oraz rynkach pochodnych OTC. Te niezwykle opasłe dokumenty uwzględniają praktycznie wszystkie możliwe klasy aktywów z podziałem na waluty oraz kraje. Całość znaleźć można na oficjalnej stronie BIS.


Wolumeny rynku Forex w dół pierwszy oraz od 2001

Jak wynika z najnowszego raportu, dzienny obrót na rynkach walutowych wyniósł średnio 5,1 biliona dolarów w kwietniu 2016 – w kwietniu 2013 wartość ta plasowała się natomiast na poziomie 5,4 biliona dolarów. Jest to pierwsza deprecjacja od ponad kilkunastu lat – nawet pomimo tego, że aktywność instrumentów pochodnych związanych z walutami cały czas się zwiększała. Jeżeli chodzi natomiast o rynek OTC (over the counter) to jego średnie dzienne wolumeny poszły w górę o 0,4 biliona, osiągając poziom 2,7 bln USD.

Jest to kolejnym znakiem, że banki i fundusze hedgingowe ograniczają swoją międzynarodową aktywność w związku z coraz ciaśniejszymi regulacjami i wzrostem awersji do ryzyka. Odpowiedzialnymi za spadki jest przede wszystkim rynek spot – czyli ten, na którym traderzy detaliczni i duże banki inwestycyjne dokonując codziennych transakcji, spekulując na konkretnych parach walutowych. Wolumen zmniejszył się o 19% do średniej dziennej 1,7 bln USD.

Wycinek z raportu BIS
Wycinek z raportu BIS

Jest to pierwszy raz od 15 lat kiedy w przypadku walut zaburzony został wzrostowy trend obrotu. Tracą szczególnie największi gracze – najbardziej płynne waluty – inwestorzy odchodzą od rynku na rzecz innych aktywów oraz instrumentów pochodnych opartych o waluty. Wzrost notowały natomiast pieniądze krajów rozwijających się – tutaj na prowadzenie wysuwa się chiński juan, który podwoił dzienne obroty z 120 miliardów notowanych w 2013 do 202 miliardów z bieżącego roku.

Coraz większa koncentracja rynku

Dominująca pozycję utrzymuje oczywiście dolar amerykańskim, reprezentując 88% wszystkich realizowanych transakcji. Od strony geograficznej 77% transakcji walutowych obsługiwanych jest przez trading deski zlokalizowane w Singapurze, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Hong Kongu. Jeszcze trzy lata temu wartości te były dwukrotnie niższe.

Pod kątem rynku OTC doszło jednak do zmiany na pozycji lidera – Amerykę wyprzedza UK. Aż 41% instrumentów pochodnych przechodzi właśnie przez instytucje zlokalizowane w Londynie (w 2013 roku UK posiadało 23% udziału w tymże rynku).

Jako ciekawostkę warto podać fakt, że polska złotówka odpowiada za 1% dziennych obrotów. W przeciągu ostatnich paru lat wolumeny złotowe zwiększyły się jednak prawie dwukrotnie, do ponad 30 miliardów USD dziennie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here