Naga MarketsbrexitWedług analityków National Australia Bank, spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego kontynuowało w czwartym kwartale ubiegłego roku i jest widoczne na początku 2019 r. Eksperci oczekują niższego wzrostu przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Chinach i strefie euro.


Hamujący wzrost gospodarczy powinien ustabilizować się w 2020 roku

PKBWskaźniki wyprzedzające tj. globalne pomiary PMI wskazują na dalsze złagodzenie globalnej gospodarki na początku 2019 roku, zauważają analitycy. Słabsze odczyty danych makroekonomicznych wskazują, że globalna produkcja przemysłowa – która od kilku miesięcy zwalnia osiągając listopadowe minimum – prawdopodobnie zachowa trend spadkowy. Jednak wskaźniki dla sektora usług są znacznie lepsze, zwłaszcza w gospodarkach rynków wschodzących.

Globalny wzrost wspierają jednak łagodniejsze warunki ekonomiczne. Oczekiwania wokół polityki monetarnej FEDu stały się bardziej gołębie – wynika to z komentarzy amerykańskiego banku centralnego, który deklaruje zachowanie większej cierpliwości przy kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Pomogło to odwrócić pewne negatywne tendencje warunków finansowych, które były wyraźnie widoczne pod koniec 2018 r.

Nasze prognozy dla wzrostu globalnego zostały skorygowane w dół w 2019 r. do poziomu 3,5% (poprzednio 3,6%). Spowolnienie wzrostu w USA, strefie euro i Chinach są głównymi motorami tego trendu. Oczekujemy, że oczekiwany wzrost ustabilizuje się na tym poziomie w 2020 r., częściowo z powodu gołębich zmian w polityce głównych banków centralnych na świecie – napisano w raporcie.

Zobacz również: Niedźwiedzi sentyment na EUR/USD oraz możliwe scenariusze – Scotia i Commerzbank

Kurs euro najniżej od listopada

Kurs euro pozostaje pod presją sprzedających. Brak rozwiązania kwestii Brexitu, słabe odczyty danych makro, zbliżające się wybory w Parlamencie Europejskim oraz towarzysząca temu niestabilność polityczna wywierają presję na wspólnej walucie. Kurs pary EUR/USD od początku lutego systematycznie spada docierając podczas dzisiejszej sesji do poziomu 1.1250, który po raz ostatni był widoczny 13 listopada.

W przypadku przebicia tego wsparcia kurs powinien przetestować zeszłoroczny dołek 1.1210. Struktura cenowa i pivotowa wspiera pozycje krótkie, jednak należy pamiętać, iż każda pozytywna wiadomość ze strefy euro może doprowadzić do silnych impulsów wzrostowych. W przypadku przebicia wczorajszego szczytu 1.1340 otwarłoby to drogę do oporu 1.1515.

Globalne spowolnienie wzrostu widoczne od początku 2019 r. - ocenia NABConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here