Naga MarketsPKBEksperci z dużych banków inwestycyjnych ANZ, BNP Paribas i RBS komentują bieżącą sytuację gospodarczą w USA, strefie euro, Wielkiej Brytanii oraz w Chinach. W ich ocenie utrzymująca się niepewność doprowadzi do wyhamowania wzrostu gospodarczego na świecie, jednak jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o recesji.


Ochłodzenie w globalnym wzroście – RBS

rynek światowyWedług najnowszego raportu MFW World Economic Outlook, globalny wzrost osłabł w drugiej połowie 2018 r. i przewiduje się jego spadek do poziomu 3,3% w 2019 r., co jest słabszym wynikiem od 3,8% i 3,6% w 2017 i 2018 r. Jak zauważa zespół analityczny w Royal Bank of Scotland jest to najsilniejsze spowolnienie od 2012 roku.

Główni winowajcy spowolnienia to zanikające bodźce fiskalne w USA, spowalniający wzrost Chin i słabnąca aktywność w strefie euro. Oczekuje się, że średniookresowy wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 3,6% wspierany rosnącym znaczeniem gospodarek Indii i Chin. Powolny wzrost wydajności i starzenie się populacji utrzymają umiarkowany wzrost w gospodarkach rozwiniętych. Ryzyko dla globalnych perspektyw gospodarczych jest przechylone w dół – napisano w raporcie.

Analiza MFW pokazuje, że siły makroekonomiczne takie jak polityka fiskalna i siła popytu napędzają nierównowagę handlową między krajami odgrywając znacznie większą rolę niż taryfy i cła.

USA: Wzrost prawdopodobnie zwolni do 2,3% w tym roku – BNP Paribas

Według analityków z BNP Paribas, wzrost w USA ma w tym roku spowolnić do 2,3%. Wynika to m.in. z:

  • Niepewności dot. wojny handlowej (zarówno z Chinami, jak i od niedawna z Europą) ;
  • Słabnący rynek mieszkaniowy;
  • Spowolnienie inwestycji przedsiębiorstw;
  • Spadek eksportu w reakcji na umocnienie dolara.

Inflacja bazowa pozostaje pod kontrolą i nieco się zmniejszyła. Po gołębim komunikacie ze styczniowego posiedzenia FOMC rynki wyceniają ponowne poluzowanie polityki już w 2020 r. – wskazano w raporcie.

Europa: Pesymizm dot. dalszego wzrostu jest przesadzony – ANZ

europa kontynentBrian Martin, analityk w ANZ spodziewa się, że w strefa euro prawdopodobnie uniknie recesji w pierwszej połowie 2019 r., zanim tempo wzrostu powinno stopniowo się poprawić.

Istnieją poważne dowody na to, że skromna ekspansja nie powinna być zagrożona głębszą recesją, a panujący pesymizm może być przesadzony. Ożywienie wzrostu nie będzie jednak wystarczająco silne, aby wygenerować rosnącą inflację lub osiągnąć oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że polityka pozostanie bardzo akomodacyjna, a ryzyko zmierza w kierunku dalszego łagodzenia. Nasilenie napięć handlowych z USA osłabiłoby nasze perspektywy wzrostu. Obawy budzą również niskie i spadające oczekiwania inflacyjne – uważa Brian Martin.

Ekspert uważa, że EBC cały czas optymalizuje swoje ustawienia polityki i może zdecydować się na ponowne obniżenie ujemnej stopy depozytowej. Skutkiem tego byłoby zwiększenie płynności na rynku międzybankowym, utrzymanie stóp na niższym poziomie przez dłuższy czas i ewentualnie kolejne obniżki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wielka Brytania: Rośnie zagrożenie spowolnieniem – RBS

Widok na most w LondynieAnalitycy z Royal Bank of Scotland wskazują, że prawie wszystkie regiony w Wielkiej Brytanii wykazały wolniejsze tempo wzrostu lub spadek aktywności gospodarczej w marcu, jak wynika z najnowszego regionalnego badania PMI NatWest.

Zgodnie z przeprowadzonym badaniem sześć z dwunastu regionów odnotowało spadek: zarówno pod względem produkcji, jak i zatrudnienia. Walia po raz drugi z rzędu zajęła pierwsze miejsce w regionalnym rankingu wielkości nowych zamówień i była jednym z zaledwie czterech regionów, które odnotowały wzrost nowych działalności.

Zobacz również: Brexit: Rosną szanse na wcześniejsze wybory, kurs EUR/GBP – prognozy dużych banków

Również w Chinach słabnie wzrost gospodarczy – BNP Paribas

flaga chinyWedług analityków z BNP Paribas, wzrost gospodarczy w Chinach nadal zwalnia, a prognozy eksportowe pozostają słabe w obawie przed kolejnymi cłami z USA.

Bank centralny łagodzi warunki płynnościowe i kredytowe, choć ograniczenie ryzyka finansowego i niestabilności poprzez zaostrzenie przepisów powinno pozostać priorytetem. Polityka fiskalna stała się również ekspansywna dzięki zwiększonym wydatkom na infrastrukturę i rosnącej liczbie obniżek podatków od gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw – uważają analitycy z BNP Paribas.

Eksperci wskazali, iż w krótkim okresie na prywatny popyt krajowy powinien negatywnie wpływać efekt domina w postaci osłabienia eksportu i utrzymującej się słabości na rynku nieruchomości. Z kolei nowe środki fiskalne powinny wspierać wydatki konsumentów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here