Naga MarketsW najnowszym odcinku Inwestowania (z) głową, gościem Michała Stanka na antenie Comparic24.tv był zarządzający funduszami w Mount TFI, Jakub Pacholec. W trakcie rozmowy poruszono temat globalnych REIT-ów, funduszy pozwalających lokować środki w nieruchomości, w czasie trwania światowej pandemii koronawirusa

  • REIT, czyli real estate investment trust to specyficzny rodzaj funduszu inwestycyjnego, mogącego występować w charakterze spółki lub funduszu giełdowego, za sprawą którego inwestorzy mogą lokować swoje środki na rynku nieruchomości
  • W języku polskim REIT określany jest mianem SRWN, spółki rynku wynajmu nieruchomości
  • Fundusze tego typu w Polsce są cały czas niszowe, cieszą się jednak dużą popularnością w USA. Najpopularniejsze z nich wypłacają dywidendy co miesiąc od ponad 25 lat

REIT-y w czasie koronawirusa

Inwestowanie w nieruchomości wśród polskich inwestorów i oszczędzających stało się w ostatnim czasie niezwykle modne. Pomimo tego jeden z głównych instrumentów to umożliwiających, REIT, nadal w Polscy jest niszowym rozwiązaniem. Fundusze tego typu, inwestujące w nieruchomości komercyjne, zgodnie ze swoimi podstawowymi założeniami wypłacają akcjonariuszom co najmniej 75% wypracowanego zysku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecna sytuacja gospodarcza oraz pandemia koronawirusa odbiła się jednak na rynku inwestycyjnym, w tym również na rynku nieruchomości. Zdaniem Jakuba Pacholca, REIT-y nadal pozostają na nim jednak bardzo ciekawą alternatywą dla fizycznego zakupu mieszkań lub działek.

REIT to szalenie prosta konstrukcja: podmioty, najczęściej spółki akcyjne, które posiadają nieruchomości generujące dochodów. Te nieruchomości płacą czynsz, a spółka jest zobowiązana wypłacić zdecydowaną większość swojego zysku w formie dywidendy – komentuje zarządzający w Mount TFI.

REIT-y notowane są jak normalne spółki giełdowe, a legislacja ich dotycząca obecna jest w niemal 40 krajach na świecie. W Stanach Zjednoczonych rynek ten rozwija się od lat 60-tych ubiegłego wieku, jednak w każdym miejscu na świecie sztywny model biznesowy sprawia, że wszystkie spółki działają tak samo.

Inwestowanie (z) głową” to program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here