Naga MarketsSkala załamania światowej gospodarki zaczyna wychodzić na powierzchnię w postaci beznadziejnych danych gospodarczych na całym świecie. Kryzys wywołany pandemią koronawirusa silnie uderzył w globalny handel, ograniczył inwestycje biznesowe i konsumpcję, co przełożyło się na rosnące bezrobocie. W marcu br. amerykańska gospodarka straciła aż 701 tysięcy miejsc pracy, co było dla rynków niezwykle negatywnym zaskoczeniem. Tak słabego odczytu nie było od czasu ostatniego kryzysu finansowego. Mimo trudnego czasu dolar pozostaje jedną z najsilniejszych walut w G10, a jego indeks oscyluje przy psychologicznym poziomie 100,00.


Marzec zapoczątkował głęboką globalną recesję

Uderzenie w popyt jest widoczne na całym świecie. USA poinformowały w piątek o historycznej ilości utraty miejsc pracy. Inne dane za marzec pokazały, od wielkich potęg handlowych do bardziej odizolowanych gospodarek i rynków wschodzących, jak pandemia Covid-19 i paraliż producentów wpłynęły negatywnie na gospodarstwa domowe.

W Niemczech liczba rejestracji nowych samochodów w marcu – zwykle w szczytowym miesiącu – spadła o 38% w porównaniu z rokiem poprzednim, a odczyt w Wielkiej Brytanii spadł o 44%. Trzy największe gospodarki arabskie uległy załamaniu, wskaźnik usług w Brazylii był najniższy od 2016 r., a sprzedaż pojazdów w Afryce Południowej spadła o 30%. W Australii, która uniknęła recesji przez trzy ostatnie dekady, liczba ogłoszeń o pracę gwałtownie spadła do najniższego poziomu od 2009 r.

Cały system – cała agregacja łańcuchów dostaw została znacznie zmieniona. Pod niektórymi względami obraz światowej gospodarki wygląda dziś bardziej ponuro niż po kryzysie z lat 2008–2009 – powiedział w wywiadzie Roberto Azevedo, dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu.

Perspektywy dla globalnej gospodarki coraz słabsze

WTO ma opublikować nową prognozę dotyczącą światowego handlu w środę. Azevedo oznajmił, że najnowsze prognozy genewskiej organizacji mogą przewidywać scenariusze ze „znacznie większymi spadkami” niż spadek o 12,6% w światowym handlu i 2% spadek w światowej gospodarce.

Perspektywy Azevedo odzwierciedlają prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, które w tym roku spodziewają się poważnego pogorszenia koniunktury, a także coraz bardziej ponure prognozy prywatnych ekonomistów.

Od Indii po Włochy, próba blokowania rozprzestrzeniania się koronawirusa doprowadziła do zamknięcia ogromnej ilości firm oraz zamknięto miliardy ludzi w domach przez ostatnie tygodnie. W ten sposób wywołano jednoczesny szok podażowo-popytowy, który zachwiał globalną produkcję i sieci logistyczne, które były bez wystarczającej mocy, aby pochłonąć wstrząs tej wielkości.

Przy spadających inwestycjach i większej liczbie osób bez pracy globalne szacunki PKB mogą spaść jeszcze niżej, w zależności od tego, jak długo rządy utrzymają blokady – z których wiele ma trwać do maja lub czerwca. Paryska Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju szacuje, że każdy miesiąc przestoju to około 2 punkty procentowe globalnego PKB.

O ile wirus nie zostanie powstrzymany w ciągu kilku tygodni, spadek produkcji, popytu oraz handlu może wywołać błędne koło, które tylko pogorszy perspektywy dla firm na całym świecie.

Kurs konsoliduje przy kluczowym wsparciu. Cisza przed burzą?

Notowania indeksu dolara (DXY) spadły wczoraj o ponad 0,8 procent docierając do psychologicznego poziomu wsparcia 100,00. W trakcie dzisiejszej sesji kurs lekko odbija i wzrasta o 0,17 procent do godziny 13:00. Jest duże prawdopodobieństwo dalszej aprecjacji dolara, a przebicie kwietniowego szczytu 101 otworzy drogę do tegorocznego maksimum 103. Z drugiej strony spadek poniżej 100 może doprowadzić do wyhamowania presji kupujących z celem na wsparcie 98,27.


Trading na profesjonalnym poziomie wymaga dostępu do prawdziwych rynków z prawdziwym brokerem.
SPRAWDŹ NAS
Kurs indeksu dolara na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs indeksu dolara na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here