Naga MarketsGlapiński: Skala dalszych zakupów złota zależy od wzrostu rezerw, warunków makroSkala i tempo dalszych zakupów złota będzie uzależniona od dynamiki wzrostu rezerw dewizowych Narodowego Banku Polskiego (NBP), a także od przyszłych uwarunkowań makroekonomicznych i rynkowych, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

“Jednym z filarów naszej strategii inwestycyjnej jest sukcesywne zwiększanie zasobów złota banku centralnego, które skutecznie dywersyfikuje ryzyko związane z pozostałymi inwestycjami. W latach 2018-2019 NBP zakupił już 125,7 ton złota, zwiększając swój zasób kruszcu do 228,7 ton, czyli ok. 8% oficjalnych aktywów rezerwowych. Skala i tempo dalszych zakupów złota będzie uzależniona od dynamiki wzrostu rezerw dewizowych NBP, a także od przyszłych uwarunkowań makroekonomicznych i rynkowych” – napisał Glapiński w artykule opublikowanym dziś we francuskim dzienniku “L’Opinion”.Podkreślił, że wartość aktywów rezerwowych sięga 133,4 mld euro (dane na koniec maja 2021 r.).

“Dzięki mądremu zarządzaniu rezerwami dewizowymi, NBP wypracował w latach 2016-2020 zyski, z których łączna wpłata do budżetu państwa przekroczyła 32 mld złotych, co odpowiada blisko 5% sumy bilansowej NBP z końca 2020 r.” – dodał szef banku centralnego.

Na początku czerwca NBP informował, że oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 133,38 mld euro w maju 2021 r. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 11,7% r/r (i wzrost o 3,6% w ujęciu miesięcznym). Później bank centralny podał, że ilość złota w aktywach rezerwowych wyniosła 7,412 mln uncji na koniec maja (wobec 7,352 mln uncji miesiąc wcześniej).

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje spółek giełdowych | pgnig cena akcji | kurs bitcoin wykres | bitcoin info | lotos giełda | mercator notowania | ciech akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here