Naga MarketsAdam Glapińśki, prezes NBP

Warszawa, 03.11.2021 (ISBnews) – Bank centralny nie ogłasza końca podwyżek stóp procentowych, ale i nie zapowiada, że będą następne, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

“Nie ogłaszamy końca podwyżek i nie zapowiadamy, że będą następne. Na pewno nie będzie obniżek” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.“Proszę pamiętać, że przed pandemią było 1,5%, teraz mamy 1,25%” – dodał.

Glapiński zadeklarował dziś także, że bank centralny “zrobi wszystko, co konieczne i możliwe”, by inflacja powróciła do pasma celu (2,5% +/- 1 pkt proc. w ciągu dwóch najbliższych lat.

Inflacja w Polsce według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wzrosła w październiku br. do 6,8% r/r, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1%.

RPP podniosła dziś stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej (do 1,25%) stopy lombardowej (do 1,75%), stopy depozytowej (do 0,75%); stopa redyskonta weksli została podwyższona do 1,30% z 0,51%, a stopa dyskontowa weksli – do 1,35% z 0,52%.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here