Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Prezes NBP zaskoczył w piątek rynki stwierdzeniem, że dopuszcza obniżenie stóp procentowych w Polsce do poziomu ujemnego. Mimo, że środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odbyło się bez większych niespodzianek, dzisiejsza wideokonferencja Adama Glapińskiego była niewątpliwie gratką dla inwestorów. Podkreślił również chęć dalszego wsparcia gospodarki, która boryka się z negatywnymi skutkami przeciągających się obostrzeń. Kurs złotego zareagował nerwowo w pierwszych minutach, by ostatecznie umocnić się w stosunku do euro. Para EUR/PLN spadła pod koniec tygodnia poniżej poziomu 4,54 zł.

  • Do obniżenia stóp doszłoby w przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej
  • Szef banku centralnego zakłada, że od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury
  • Część firm i pracowników znajduje się w trudnej sytuacji, a NBP jest gotowy dalej wspierać gospodarkę

Glapiński (NBP): ujemne stopy nie są ewenementem w Europie

Generalnie rzecz biorąc tak – dopuszczam obniżenie stóp, tak – dopuszczam stopy ujemne, które przypomnę są w całej strefie euro, w Europie nie są ewenementem. Tak – prowadzimy analizy w NBP o skutkach obniżki stóp – powiedział Glapiński.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prezes NBP podkreślił, że do obniżenia stóp doszłoby w przypadku pogorszenia się sytuacji gospodarczej.

Muszą zajść konkretne okoliczności, co do których mam nadzieję nie zajdą. Mam nadzieję i zrobię wszystko, żeby do tego nie doszło i rząd zrobi wszystko, żeby do tego nie doszło. Musiałoby to być związane z ogólnym pogorszeniem sytuacji gospodarczej, a zakładamy przeciwnie, że w tym roku stopniowo, od tego kwartału będzie następowała poprawa koniunktury – dodał.

Część firm i pracowników nadal znajduje się w trudnej sytuacji, dlatego NBP jest gotowy dalej wspierać gospodarkę, podkreślił prezes NBP.

Zdajemy sobie sprawę, że część firm nadal znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Właśnie dlatego musimy nadal wspólnie działać, aby ograniczyć skutki gospodarcze pandemii. Udział w naszej gospodarce rozrywki i sektora hotelowego, gastronomicznego jest niski, dlatego te problemy w skali makro są mniejsze, niemniej ci co pracują w tym sektorze, czują się w coraz gorszej sytuacji – podsumował.

Plus500

Kurs złotego umacnia się po oświadczeniu prezesa NBP

Notowania pary walutowej EUR/PLN nerwowo konsolidowały między poziomem 4,54, a 4,5460, by ostatecznie spaść poniżej wsparcia 4,54. W szerszej skali kurs w nowym roku konsoliduje w 10 groszowej strefie 4,50-4,60 i dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron mogłoby zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu. Biorąc pod uwagę ostatnie interwencje NBP w celu osłabienia złotego, presja na wzrosty EUR/PLN może się utrzymywać.

Kurs EURPLN na interwale M5, tradingview
Kurs EURPLN na interwale M5, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here