Naga Markets

Glapiński liczy na obniżenie inflacji do 5-6% r/r w 2023 r. przy m.in. utrzymaniu tarczyWarszawa, 08.09.2022 (ISBnews) – Inflacja może być w przyszłym roku jednocyfrowa i obniżyć się do 5-6% r/r (wobec 16,1% r/r w sierpniu br.), jeśli zostanie utrzymana rządowa tarcza antyinflacyjna i zostaną wdrożone “nie tak straszne” podwyżki cen regulowanych, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

“Myślę intuicyjnie, […] że inflacja będzie jednocyfrowa i będzie niższa – tzn. że ceny regulowane się podniosą, ale nie jakoś tak strasznie, tarcza w jakiejś wersji będzie utrzymana. No i zejdziemy z inflacją do jednocyfrowej – takiej, której się już tak nie boimy 6-5%. Oczywiście, nadal będziemy ją zwalczać” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.Podkreślił, że w miarę tego, jak będziemy schodzić z inflacją, “pojawia się oczywiście przestrzeń do obniżenia stóp procentowych”.

“Gdyby się udało utrzymać tarczę i gdyby się udało nie podwyższać cen regulowanych od stycznia – nie wiem, czy to jest w ogóle możliwe – […] teoretycznie, to inflacja byłaby niższa o 7 pkt proc. w przyszłym roku. I tylko w tych warunkach inflacja na koniec przyszłego roku zeszłaby w pobliże 3%” – dodał szef banku centralnego.

Ale przynajmniej jedna z tych rzeczy nie jest możliwa, bo trzeba by znaleźć ogromne sumy, dodał.

“Jeśli chodzi o perspektywy inflacji, to w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie wysoka, choć powinna się nieco obniżać, głównie ze względu na spadek rocznej dynamiki cen energii” – wskazał też Glapiński.

“Okres wakacyjny to jest prawdopodobnie punkt zwrotny inflacji, ten najwyższy punkt inflacyjny. To jest taki płaskowyż – może być trochę wyżej, trochę niżej, ale to jest ten wysoki pułap, od którego potem inflacja będzie stopniowo maleć, wykluczając niespodziewane czynniki, typu wybuch wojny o Tajwan czy zbliżanie się wojsk rosyjskich do polskiej granicy” – powiedział prezes NBP.

Zwrócił uwagę, że poziom inflacji w sierpniu – 16,1% r/r według wstępnych danych – jest zgodny z przewidywaniami banku centralnego.

XTB

“Szacujemy, że wkład cen energii do inflacji w sierpniu wyniósł ok. 5,9 pkt proc., a cen żywności – 4,6 pkt proc. Mamy 10,5 pkt proc. wkładu do inflacji z tytułu żywności i energii, a to jest całkowicie zewnętrzny czynnik. Widzimy, że mielibyśmy inflację jednocyfrową, na poziomie zawyżonym, ale nie budzącym jakichś lęków” – powiedział także Glapiński.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cena | btc prognozy | notowania intercars | najwyższy kurs funta | kurs dolara nowozelandzkiego wykres | enea gpw | biomed lublin akcje |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułEBC podnosi stopy, kurs euro jednak nadal poniżej parytetu. Zapowiedź kolejnych ruchów
Następny artykułTauron: Problemy geologiczne obniżą wynik w segmencie wydobycia w III kwartale
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here