Naga MarketsKurs PLN zyskuje na Forex. Glapiński: Każdy z nas ma prawo gromadzić oszczędności, tak jak chceW ostatnich dniach media cytowały ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, który apelował do Polaków, by wpłacali “pieniądze spod materaca” do banków. Jednakże, szef NBP Adam Glapiński nie jest zwolennikiem takiego podejścia. Jak radzi dziś sobie kurs złotego?

  • Pieniądze wpłacane do banków mogą stymulować gospodarkę, uważa Kościński
  • NBP stoi na stanowisku, że każdy z nas ma prawo podjąć decyzję, w jaki sposób gromadzi oszczędności
  • Gotówka w niektórych przypadkach jest niezastąpiona, uważa Glapiński

Gotówka bywa niezastąpiona, uważa szef NBP

Apel ministra Kościńskiego podyktowany był “dobrem kraju”, ponieważ pieniądze wpłacane do banków mogą stymulować gospodarkę przez udzielanie pożyczek. Z kolei gotówka, trzymane przez Polaków “pod materacem”, nic nie daje gospodarce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak szef NBP Adam Glapiński jest innego zdania. Przede wszystkim uważa, że każdy z nas powinien sam decydować w jakiej formie gromadzić oszczędności.
– NBP stoi na stanowisku, że każdy z nas ma prawo podjąć decyzję, w jaki sposób gromadzi oszczędności, w formie gotówki, na rachunkach w banku, czy w jeszcze innej formie. Każdy ma prawo wpłacać pieniądze do banków oraz je z nich wypłacać – stwierdził w rozmowie z PAP szef banku centralnego.

Niskie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych raczej zniechęca do deponowania oszczędności w bankach. Do obiegu przybywa gotówki. Jak pokazują dane z NBP z listopada 2020 r., około 500 mln nowych banknotów pojawiło się w obiegu wartych łącznie 66 mld złotych.

– Coraz częściej zdarzają się sytuacje odmowy przyjęcia płatności w formie gotówki, niestety także przez władze samorządowe – powiedział Glapiński.
– Uznaliśmy, że potrzebne są dodatkowe, bardziej skoordynowane działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką – dodał.

fpmarkets

Prezes NBP uważa, że gotówka w niektórych przypadkach jest niezastąpiona. W przypadku technicznych awarii systemów czy też ataków cybernetycznych, gotówka stanowi niezbędny instrument umożliwiające dokonywanie codziennych zakupów.

A jak radzi dziś sobie kurs złotego? W relacji do dolara amerykańskiego zyskuje, a notowania USD/PLN o godz. 17:21 znajdowały się w okolicach 3,7465 zł. Za euro trzeba było zapłacić 4,5418 zł. Funt kosztował 5,14 zł a frank 4,2153 zł.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin wykres roczny | dow jons | nasdaq notowania | złotówka online | rekomendacje giełdowe 2020 | kursu funta |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here