Naga Markets

 Glapiński: Dopóki będziemy zaostrzać politykę pieniężną, złoty powinien się wzmacniaćWarszawa, 13.04.2022 (ISBnews) – Kurs złotego powinien nadal się umacniać – dopóki bank centralny kontynuuje zaostrzanie polityki pieniężnej, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Podtrzymał, że liczy, iż pod koniec przyszłego roku mogą zacząć się obniżki stóp procentowych.

“Ten kurs, który jest w tej chwili, nie jest zły. Przy tym kursie się bardzo szybko rozwijamy. On jest w miarę stabilny ostatnio i się wzmacnia – nie chciałbym zapeszyć. Dopóki będziemy zaostrzać politykę pieniężną, to on się powinien cały czas wzmacniać, ale też w nieskończoność się nie zaostrza polityki pieniężnej” – powiedział Glapiński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poświęconego zaopiniowaniu wniosku prezydenta o powołanie go na stanowisko prezesa NBP.

“My będziemy zaostrzać politykę pieniężną, dopóki inflacja będzie coraz groźniejsza. Mam nadzieję, że ta sytuacja się ustabilizuje w przyszłym roku. I mam nadzieję, że w przyszłym roku już będziemy obniżać stopy procentowe, pod koniec. Według scenariuszy dzisiejszych, ale proszę mnie nie trzymać za słowo” – dodał.

Na konferencji prasowej po kwietniowym posiedzeniu RPP Glapiński powiedział, że jeśli utrzymają się obecne trendy gospodarcze, można oczekiwać, że pod koniec 2023 r. stopy procentowe zaczną spadać.

“Nasz złoty jak na tę sytuację i obecne warunki trzyma się bardzo dobrze. To znaczy, że gospodarka jest elastyczna, jest duży eksport, wymiana. Mamy korzystne bilanse, napływa kapitał zagraniczny” – ocenił prezes NBP podczas posiedzenia Komisji.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji Glapiński podkreślał też, że bank centralny nie wyznacza sobie żadnych pułapów i punktów dojścia w odniesieniu do poziomu stóp procentowych.

W ub. tygodniu RPP podwyższyła stopy procentowe o 100 pb – do 4,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Była to siódma podwyżka stóp z rzędu.

(ISBnews)

Bossa

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lira turecka euro | notowania biomed lublin | lpp akcje prognozy | s&p 500 spółki | pgnig giełda | aktualny kurs dolar korona islandzka | aktualny kurs franka |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułAutomarket.pl z Grupy PKO BP sprzedał ponad 1000 samochodów w I kw. 2022 r.
Następny artykułOrlen Południe uruchomił pilotażową instalację kwasu mlekowego kosztem 10 mln zł
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here