Naga Markets


Wśród problemów towarzyszących projektom finansowanych w trybie ICO wymienia się z jednej strony brak odpowiednich, klarownych regulacji, z drugiej strony zaś obawy związane z perspektywą wprowadzeniem zbyt restrykcyjnych przepisów w odniesieniu do ICO. Do tego dochodzi rozbieżność w poziomie informacji na temat projektów pomiędzy emitentami tokenów a inwestorami. Z propozycją rozwiązania tych problemów wychodzą twórcy GITA.

Co to jest GITA i jej struktura

GITA to akronim od Global ICO Transparency Alliance (Globalne Porozumienie ds. Transparentności ICO) i jest ogólnoświatową pozarządową organizacją typu non-profit (NGO) utworzoną w maju 2018 roku w Hongkongu przez grupę ekspertów z branży ICO. Jej celem jest wspieranie tego młodego sektora, ochrona inwestorów oraz pomoc dla przedsiębiorców pozyskujących środku poprzez dystrybucję tokenów. GITA stawia sobie za cel także promowanie odpowiedzialnego zastosowanie technologii blockchain, opracowanie oraz wdrażanie mechanizmów samoregulacyjnych dla ICO oraz stworzenie opartego na silnych podstawach ekosystemu ICO.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Struktura organizacyjna GITA, podobnie jak blockchain, jest zdecentralizowana i obejmuje: Radę Założycielską (Founding Council), Superwęzły (Supernodes), Węzły (Nodes) oraz Komitety Sterujące (Steering Committees). Zrzesza lokalne oraz międzynarodowe organizacje blockchainowe, inwestorów z branży krypto, niezależne agencje ratingowe, giełdy oraz przedstawicieli świata akademickiego. W skład Rady Założycielskiej wchodzą obecnie następujące organizacje: Korea Blockchain Association, Hong Kong Blockchain Association, Thailand Blockchain Association, ICO Rating oraz Regulus Investment Vietnam.

Platforma i standardy GITA

Kluczowym elementem agendy GITA jest platforma określająca transparentność ICO (ICO Transparency Platform), w ramach której projekty przedstawiać będą istotne dla inwestorów informacje. Jest ona propozycją rozwiązania dwóch istotnych problemów: braku odpowiedniego poziomu transparentności oraz odpowiadających współczesnym realiom standardów w kontekście ICO. GITA opracowała minimalny zakres informacji wymaganych do ujawnienia (tzw. standard GITA) w odniesieniu do ICO – obecnie na liście znajduje się 80 elementów. Platforma będzie przedstawiać procentowo w jakim stopniu dany projekt zgłosił wymagane informacje. W porozumieniu z rządami oraz przedstawicielami branży, GITA chce opracować minimalne standardy GITA dot. wymaganych informacji (GITA Disclosure Standards), które miałyby stać się zasadami obowiązującymi na całym świecie.

Oficjalny start na Tajwanie

W dniu 21 września GITA została oficjalnie zaprezentowana przedstawicielom rządu Tajwanu w parlamencie tajwańskim oraz opinii publicznej – w tym celu zorganizowano konferencję prasową. Przy okazji przedstawiono także Kodeks postępowania dla giełd kryptowalut. Stojąca na czele Rady Założycielskiej Jaclyn Tsai odniosła się do IPO jako modelu, w ramach którego nowo powstające lokalne firmy do tej pory pozyskiwały fundusze, odnosząc go do ICO jako modelu do pozyskiwania środków w skali globalnej. Jej zdaniem regulacje odnoszące się do ICO powinny zostać opracowane od zera, nie zaś na bazie istniejących rozwiązań z zakresu IPO. Rządy poszczególnych krajów powinny zaangażować się we współpracę z przedstawicielami branży blockchainowej, zaś GITA ma służyć władzom pomocą we wprowadzaniu stosownych regulacji.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Podczas konferencji wypowiedział się także Mikhail Mirnov – CEO ICO Rating – agencji specjalizującej się w ratingach ICO, a także członek Rady Założycielskiej GITA. Odniósł się do Platformy GITA, która jego zdaniem pomoże inwestorom poszerzyć wiedzę na temat przedsięwzięć, które finansują, zaś startupy uzyskają możliwość pokazania transparentności swoich projektów opartych na blockchainie. Zaprosił przy okazji organizacje związane z technologią blockchain z różnych krajów do przyłączenia się do GITA by wspólnie kłaść podwaliny pod nowy system pozyskiwania funduszy.

Zobacz również: ICORating – wiodąca agencja ratingowa dla projektów ICOCoinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here