Naga MarketsCreative Commons License Author: BTC Keychain

Jedna z najpopularniejszych zaraz po Bitcoinie kryptowaluta, Ethereum (ETH), w trakcie środowego handlu notowała na jednej z giełd niespodziewany i gigantyczny spadek o około 283 dolary w przeciągu zaledwie jednej minuty. Tak jak dynamiczne było osunięcie, tak samo szybko nastąpił powrót notowań do wcześniejszych cen.


Ponad 3600% w samym 2017 roku

Ethereum wyraźnie korzysta na wzmożonym zainteresowaniu Bitconem w 2017 roku, stając się drugą co do popularności kryptowalutą, zyskując ponad 3600% od początku roku. Wczorajsze zachowanie ceny pokazuje jednak największą z bolączek rynku cyfrowych monet – ogromną zmienność oraz nieprzewidywalność.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wiesz, że…
Flash crash to anglojęzyczne określenie bardzo dynamicznego, głębokiego i charakteryzującego się wysoką zmiennością spadku notowań instrumenty finansowego występującego w bardzo krótkim okresie czasu. W dzisiejszych czasach gdy coraz popularniejszy staje się trading wysokich częstotliwości (HFT) oraz handel algorytmiczny, przypadki tak zwanych flash crashy zdarzają się relatywnie coraz częściej mogąc prowadzić do straty ogromnej ilości pieniędzy w przeciągu minut lub sekund.

O ile flash crashe zdarzają się również na walutach (w ostatnim czasie głównie na funcie szterlingu), to osunięcia w ich przypadku są bez porównania mniejsze. Jak widać na poniższym wykresie, pierwsza fala deprecjacji miała miejsce o godzinie 21:30 czasu środkowoeuropejskiego (następnie druga o 21:37). Przed 22:00 wszystko powróciło do normy i cena nadal porusza się na wysokości wcześniejszych poziomów:

Źródło: Trading View

Co ciekawe, jest to druga silna deprecjacja Ethereum w tym miesiącu – wcześniejsze osunięcie miało miejsce w połowie czerwca, wtedy notowania testowały okolice 240USD. Tym razem cena zeszła w przypadku GDAX pod 13.00USD – do poziomów obserwowanych ostatni raz w marcu bieżącego roku.

Źródło: Trading View

Jak podaje portal Coindesk, flash crash był na tyle silny, że Coinbase – amerykański operator GDAX – zdecydował się czasowo zablokować wypłaty Ethereum i handel na ETH/USD. Oficjalnym powodem tak nagłej deprecjacji miała  być pojedyncza transakcja sprzedaży o wartości $27 milionów.

Proceder pokazuje, że sieć Ethereum ma problem z utrzymaniem rosnącego popytu użytkowników. Dane z 20 czerwca dotyczące wysokości obrotu informują, że we wtorek przeprowadzono rekordową liczbę 300 tysięcy transakcji.

Ethereum gotowy wejść do wyższej ligi?

O ile zdecydowana większość obserwatorów rynkowych we wczorajszym spadku notowań ETH dopatruje się przede wszystkim silnej niestabilności kryptowalut, to sympatycy tej formy płatności (przynajmniej niektórzy) uznają środowy incydent za sukces. Dlaczego? Ethereum zanotował bowiem swój pierwszy, „oficjalny” flash crash, z którego wyszedł obronną ręką.

Z całą pewnością optymizmu nie powielają osoby, które inwestowały w CFD na Ethereum – tak silny i niespodziewany ruch z dużą dozą prawdopodobieństwa nie został wychwycony przez zlecenia zabezpieczające mogąc wywołać spore spustoszenie na rachunku lewarowanym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here