Naga MarketsRoyal visit to HertfordshireBrytyjska królowa otrzyma 15% podwyżki swojego grantu suwerena (Sovereign Grant). Jest to opłata roczna, jaką przekazuje rząd corocznie Elżbiecie II. Jest to efekt wchodzącego w życie aktu prawnego, który został wynegocjowany w 2011 roku przez kanclerza George’a Osborne’a. Grant będzie jeszcze wzięty pod lupę po jesiennym oświadczeniu majątkowym, gdyż zdaniem wielu Królowa zarabia stanowczo za dużo.


Pięć lat temu rząd zawarł umowę z Pałacem Buckingham gwarantującą ochronę przed jakimkolwiek cięciem kosztów. Udało się wynegocjować, że monarcha otrzyma 15% zysków majątku królewskiego. Jego wartość sięga obecnie blisko 10 miliardów funtów. Dodatkowo udało się ustalić, że Królowa nigdy nie otrzyma mniej funduszy niż w roku poprzednim. W praktyce oznacza to, że niezależnie od jakości zarządzania majątkiem królewskim dochody monarchy nigdy się nie zmniejszą.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzięki temu zabiegowi grant otrzymywany przez Elżbietę II zwiększył się z roku na rok o kilkadziesiąt procent. W latach 2012-13 Królowa otrzymała od rządu 31 mln funtów, a rok później kwota ta zwiększyła się do 40 mln funtów, co stanowi podwyżkę o 29%.

Co więcej, w 2015 roku dochody z majątku królewskiego nie były już tak wysokie, szacuje się, że 15% zysku wyniesie jedynie 35 mln funtów. Mimo to gwarancja dana Elżbiecie II mówi o tym, że kwota ta nie może się zmniejszyć i teoretycznie Elżbieta II dostanie znów 40 mln funtów. Z tego powodu rząd chce przyjrzeć się bliżej zawartemu porozumieniu i być może renegocjować warunki przyznawania grantu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here