Naga MarketsSierpień był najlepszym miesiącem dla Stoxx Europe 600 Index od 11 latEuropejskie indeksy giełdowe zakończyły stratami ostatni dziani sierpnia. Wolumen transakcji pozostawał niski, ponieważ 31 sierpnia jest dniem, w którym na giełdach w Wielkiej Brytanii nie odbywa się handel. Początek września przyniósł Europie dalsze straty, wsparte rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 i spadkiem inflacji w Niemczech.

  • Indeks Stoxx Europe 600 zyskał 2,9% w sierpniu.
  • Inflacja w Niemczech spadła do -0.1%.
  • Ożywienie w Chinach cieszy europejskich inwestorów.

Zaskakujące dane z Niemiec

Stoxx Europe 600 Index, który stracił w poniedziałek 0,6%, kontynuuje spadki we wtorek i traci 0,11%. Indeks przedstawiający kondycję europejskich rynków zyskał w sierpniu 2,9%, jednak w ciągu całego 2020 roku stracił już 11,95%. Sierpniowy wzrost wartości indeksu jest największym miesięcznym zyskiem indeksu od kryzysu finansowego w 2009 roku.

Ważnym sygnałem dla rynków było opublikowanie danych na temat poziomu inflacji w Niemczech, który okazała się być niższy niż zakładali to analitycy. Według ich prognoz, inflacja w sierpniu miała wynieść 0%, jednak w rzeczywistości spadła poniżej zera do -0,1%.

Zobacz również: Dolar najniżej od dwóch lat. Amerykańska waluta traci cztery miesiące z rzędu

Ogólny obraz trwałej niskiej inflacji w Niemczech i w strefie euro na razie się nie zmieni. Dominują skutki stopniowego spadku bezrobocia i ogólnej niepewności, która hamuje konsumpcję i aktywność inwestycyjną – powiedział Bloombergowi Joerg Zeuner, główny ekonomista Union Investment we Frankfurcie.

Poprawiająca się kondycja gospodarcza Chin

Informacją, która pozytywnie wpływ na rynki we wtorek jest ożywienie chińskiej gospodarki. Wiele europejskich przedsiębiorstw korzysta z chińskich produktów lub prowadzi produkcje w Państwie Środka.

Utrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z która chińska gospodarka przejdzie ożywienie w kształcie litery V. Oznacza to, że tempo wzrostu PKB będzie stale rosło do 5% w III kwartale i 6% r/r w IV kwartale, kończąc rok 2020 z wynikiem 2,2% w skali całego roku. – uważają analitycy z BBVA.

WIG20 traci we wtorek 0,75%, co oznacza trzeci dzień ze stratami z rzędu. Wrzesień przyniósł straty także brytyjskiemu FTSE250, który traci 0,88%. Dobrze radzą sobie natomiast niemiecki DAX i francuski CAC 40, które rosną odpowiednio o 0,77% i 0,21%.

Wykres przedstawiający zmianę wartości indeksu DAX w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło; tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here