Unia Europejska przygotowuje kolejne plany ratunkowych dla gospodarek państw członkowskich. Najnowszy projekt przewiduje przekazanie na ten cel aż 2,4 bilionów euro.
- Wyemitowane zostanie 750 miliardów euro wspólnego długu.
- 500 miliardów euro przekazane zostałoby w formie dotacji, a 250 miliardów jako pożyczki.
- Największa pomoc w wysokości prawie 82 miliardów euro otrzymałyby Włochy, a Polska mogłaby liczyć na 37,7 miliardów euro.
Bezprecedensowy projekt ratowania europejskich gospodarek
Jednym ze sposobów finansowania projektu ma być wspólna emisja długu o wartości 750 miliardów euro. Takie zapowiedzi zaczęły uspokajać europejskie rynki, które obawiały się rozłamu wewnątrz UE.
Te artykuły również Cię zainteresują
Stojąc w obliczu najgorszej recesji w ostatnich dziesięcioleciach, UE przekroczyła nowy most – wykorzysta swoją zbiorową siłę, aby zebrać ogromne sumy pieniędzy, które nie będą musiały być spłacone przez kraje otrzymujące pomoc.
– To jest właśnie ta chwila dla Europy. Albo wszyscy pójdziemy tą drogą sami, zostawiając za sobą kraje, regiony i ludzi, i akceptując unię ludzi, którzy mają i nie mają, albo pójdziemy tą drogą razem. – powiedziała w środę Parlamentowi Europejskiemu Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
Zobacz również: Kurs euro: EUR/USD pozostaje nad 1,10, EUR/PLN dryfuje na 4,42
Plan UE jest zgodny z ogólnym zarysem propozycji przedstawionej na początku tego miesiąca przez kanclerz Niemiec Angele Merkel i prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, która przewiduje, że Komisja wyemituje 750 miliardów euro długu, z czego 500 miliardów zostanie wypłacone w formie dotacji, a 250 miliardów w formie pożyczek. Pożyczki mogą pomóc w przekonaniu przeciwników wspólnej emisji długu, którzy optują za alternatywnym planem składającym się w całości z pożyczek.
Europejskie giełdy reagują wzrostami na zapowiedzi wspólnych działań
Zgodnie z propozycją KE Włochy uzyskałyby 81,8 mld euro w formie dotacji, Polska 37,7 miliardów, Hiszpania 77,3 miliardów, Grecja 22,5 miliardów, a Francja 38.8 miliardów.
Jeśli plan zostanie zatwierdzony, złagodzi on presję wywieraną na Europejski Bank Centralny, by w czasie kryzysu działał jako główna linia obrony strefy euro. Program awaryjnego wykupu obligacji przez bank centralny o wartości 750 miliardów euro pomógł zapobiec wymknięciu się kosztów pożyczek spod kontroli.
– Fundusz naprawczy wysyła ważny sygnał polityczny. Propozycja Macrona i Merkel jest wyrazem głębokiego zaangażowania na rzecz Europy i zwiększa prawdopodobieństwo dalszej integracji w przyszłości. – napisali ekonomiści z Goldman Sachs.

Autor poleca również:
- Tencent zadłużył się na 6 miliardów dolarów
-
Amazon planuje zakup startupu z branży autonomicznych samochodów, Zoox