Naga MarketsGiełdy w Europie (DAX i FTSE) w górę. Europa emituje koronaobligacje warte 750 mld EURUnia Europejska przygotowuje kolejne plany ratunkowych dla gospodarek państw członkowskich. Najnowszy projekt przewiduje przekazanie na ten cel aż 2,4 bilionów euro.

  • Wyemitowane zostanie 750 miliardów euro wspólnego długu.
  • 500 miliardów euro przekazane zostałoby w formie dotacji, a 250 miliardów jako pożyczki.
  • Największa pomoc w wysokości  prawie 82 miliardów euro otrzymałyby Włochy, a Polska mogłaby liczyć na 37,7 miliardów euro.  

Bezprecedensowy projekt ratowania europejskich gospodarek

Jednym ze sposobów finansowania projektu ma być wspólna emisja długu o wartości 750 miliardów euro. Takie zapowiedzi zaczęły uspokajać europejskie rynki, które obawiały się rozłamu wewnątrz UE.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stojąc w obliczu najgorszej recesji w ostatnich dziesięcioleciach, UE przekroczyła nowy most – wykorzysta swoją zbiorową siłę, aby zebrać ogromne sumy pieniędzy, które nie będą musiały być spłacone przez kraje otrzymujące pomoc.

To jest właśnie ta chwila dla Europy. Albo wszyscy pójdziemy tą drogą sami, zostawiając za sobą kraje, regiony i ludzi, i akceptując unię ludzi, którzy mają i nie mają, albo pójdziemy tą drogą razem. – powiedziała w środę Parlamentowi Europejskiemu Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Zobacz również: Kurs euro: EUR/USD pozostaje nad 1,10, EUR/PLN dryfuje na 4,42

Plan UE jest zgodny z ogólnym zarysem propozycji przedstawionej na początku tego miesiąca przez kanclerz Niemiec Angele Merkel i prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, która przewiduje, że Komisja wyemituje 750 miliardów euro długu, z czego 500 miliardów zostanie wypłacone w formie dotacji, a 250 miliardów w formie pożyczek. Pożyczki mogą pomóc w przekonaniu przeciwników wspólnej emisji długu, którzy optują za alternatywnym planem składającym się w całości z pożyczek.

Europejskie giełdy reagują wzrostami na zapowiedzi wspólnych działań 

Zgodnie z propozycją KE Włochy uzyskałyby 81,8 mld euro w formie dotacji, Polska 37,7 miliardów, Hiszpania 77,3 miliardów, Grecja 22,5 miliardów, a Francja 38.8 miliardów.

Jeśli plan zostanie zatwierdzony, złagodzi on presję wywieraną na Europejski Bank Centralny, by w czasie kryzysu działał jako główna linia obrony strefy euro. Program awaryjnego wykupu obligacji przez bank centralny o wartości 750 miliardów euro pomógł zapobiec wymknięciu się kosztów pożyczek spod kontroli.

Fundusz naprawczy wysyła ważny sygnał polityczny. Propozycja Macrona i Merkel jest wyrazem głębokiego zaangażowania na rzecz Europy i zwiększa prawdopodobieństwo dalszej integracji w przyszłości. – napisali ekonomiści z Goldman Sachs.

Wykres przedstawiający zmiany wartości indeksów: DAX, CAC40 i FTM, w ciągu ostatnich 3 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here