Naga Marketsbudynek FED
Budynek Rezerwy Federalnej (FED) w Waszyngtonie

Napięcia w handlu ważyły wczoraj na nastrojach inwestorów, którzy obawiali się konfliktu między USA i Chinami. Wszystkie niepokoje bazowały jednak nie na faktycznym wzroście presji, a na komentarzach prezydenta Trumpa z wtorku, kiedy stwierdził on, że strony czeka jeszcze długa droga. Traderzy doskonale zdają sobie sprawę, że Biały Dom może nadal nakładać cła na import z Chin, a ich wartość może sięgać 325 miliardów dolarów.


Fed nie będzie czekał aż gospodarka ostygnie

Wyprzedaż na giełdach w tym miesiącu zbiegła się z początkiem amerykańskiego sezonu sprawozdawczego, mimo że wyniki były zasadniczo pozytywne. Fakt, że S&P 500 wzrastał powyżej 3000, zachęcił do realizacji zysków, a większość z ostatniego etapu rajdu w górę była napędzana przez aktualizację szefa Fed, Jerome’a Powella, kiedy przemawiał przed amerykańskimi prawodawcami w zeszłym tygodniu. Powell pozostawił otwarte drzwi dla obniżki stóp procentowych, a to napędzało wzrosty, które doprowadziły do rekordowych wyników.

Rynki akcji w Azji zyskiwały na wartości w nocy na bazie nadziei, że Fed poluzuje politykę pieniężną jeszcze w tym miesiącu. Richard Clarida z Fed powiedział, że bank centralny nie powinien czekać, aż gospodarka ostygnie przed obniżką stóp.

Wczoraj funt notował wzrosty, kiedy Michel Barnier, który wydawał się łagodzić swoje stanowisko w sprawie Brexitu, powiedział, że alternatywne rozwiązanie sytuacji na granicy z Irlandią będzie możliwe. Wyścig o lidera torysów trwa, a zarówno Jeremey Hunt, jak i Boris Johnson chętnie renegocjują porozumienie w sprawie Brexitu. Uwagi Barniera ostudziły wczoraj trochę obawy o Brexit bez umowy. Funtowi pomógł również imponujący wynik sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. W ubiegłym miesiącu wzrosła ona o 1%, co stanowiło znaczną poprawę w stosunku do spadku o -0,6% w maju, przekraczając prognozy -0,3%. Wydatki związane z pracami remontowymi były dużym czynnikiem napędzającym sprzedaż detaliczną. Możliwe, że właściciele domów czekają na rozwiązanie sytuacji związanej z Brexitem i w międzyczasie odświeżają swoje domy.

Europejski Bank Centralny (EBC) powiedział, że dokona ponownej oceny celu inflacyjnego, a wielu przedsiębiorców uznało, że obniży go, biorąc pod uwagę fakt, że obecny kurs wynosi 1,3%, a cel 2%. EBC obawia się, że Fed obniży stopy procentowe, ponieważ prawdopodobnie wzmocni to euro, a bardziej miękka waluta byłaby lepsza dla EBC.

Ropa naftowa odnotowała ogromną zmienność w ciągu ostatnich 24 godzin. Wczoraj notowała wyprzedaż po tym, jak reżim irański zażądał zniesienia sankcji w zamian za wzmożone inspekcje programu jądrowego. Niedawno Stany Zjednoczone zniszczyły irańskiego drona w cieśninie Ormuz, a rynek energii podskoczył na bazie rosnących napięć.

O godz. 10:30 poznamy odczyt liczby kredytów netto sektora publicznego. Przewidywania mówią o wyniku 3,4 mld GBP w porównaniu z 4,5 mld GBP w maju. Kanadyjska sprzedaż detaliczna zostanie opublikowana o 14:30, a ekonomiści spodziewają się odczytu na poziomie 0,3%, co byłoby poprawą w stosunku do 0,1% zarejestrowanego w kwietniu. Odczyt bez sprzedaży samochodów, ma wynieść 0,4% Odczyt nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan zostanie ogłoszony o godzinie 16:00, a konsensus wynosi 98,5. W czerwcu publikacja wykazała wynik 98,2.

EURUSD – kurs wpadł w szerszy trend spadkowy, a powrót w okolice 1,1200 może otworzyć drogę na retest poziomu 1,1110. Poziom 1,1400 może stanowić opór.

GBPUSD – obserwujemy spadki od połowy marca. Zejście poniżej 1,2365 może poprowadzić kurs w kierunku 1,2109. Poziom 1,2600 stanowi obecnie opór.

EURGBP – kurs notował wzrosty od ponad dwóch miesięcy i jeżeli utrzyma się powyżej 0,8872, możliwy jest ruch w kierunku 0,9116. Spadki mogą się kierować w okolice 200-dniowej MA przy 0,8787.

USDJPY – kurs pozostawał w trendzie spadkowym od kwietnia. Jeżeli sentyment niedźwiedzi utrzyma się, celem może być poziom 106,00. Opór znajduje się w okolicy 50-dniowej MA przy 108,73.

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 37 punktów, przy 7,530.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 85 punktów, przy 12,312.

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 37 punktów, przy 5,587.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30   –  zaangażowanie klientów CMC Markets na niemieckim indeksie wskazuje na ich pozytywne nastawienie względem tego rynku, choć przewaga „byków” nie jest znacząca. 57% klientów posiada otwarte pozycje długie, ale stanowią one dokładnie połowę wartości wszystkich pozycji. Względem poprzedniej sesji Ilość klientów z pozycjami długimi spadła o 2 punkty procentowe, podobnie jak ich wartość

Ropa naftowa WTI –  niezwykle ciekawa sytuacja na kontraktach CFD na ropę naftową. Towarzysząca im zmienność wyraźnie widoczna jest w zaangażowaniu klientów CMC Markets. Pozycje długie posiada obecnie 65% klientów, lecz ich ilość zmniejszyła się względem poprzedniego dnia o 4 punkty procentowe. Mimo wszystko większość oczekuje wzrostów. Wartość pozycji wskazuje jednak na coś zupełnie innego – w wyraźnej przewadze są pozycje krótkie, stanowiące aż 62% wartości wszystkich otwartych na tym rynku pozycji. Interesujący jest jednak przyrost wartości pozycji krótkich, który miał miejsce w ciągu ostatnich godzin – aż 23 punkty procentowe. Oznacza to, że w krótkim czasie w pozycje krótkie zaangażowali się klienci ze znacznym kapitałem. Na tak popularnym i płynnym rynku tego typu sytuacje nie zdarzają się często, dlatego warto przyglądać się bliżej notowaniom tego surowca.

GBP/USD – inwestorzy przeprowadzający transakcje na rynku Forex  za pośrednictwem  platformy transakcyjnej CMC Markets widzą szansę na umocnienie się tonącego funta. Pozycje długie na „kablu” posiada ¾ klientów , a  ich wartość  stanowi 69%.  Optymizm względem wczorajszego dnia minimalnie się jednak zmniejszył – wczoraj „byczo” nastawionych klientów było o 1 punkt procentowy więcej, a ich pozycje warte były 4 punkty procentowe więcej.

cmc
Sentyment rynkowy CMC Markets


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here