Naga Marketsźródło: www.benzinga.com

Po kilku dniach panicznej wyprzedaży na giełdach, pierwszy dzień marca przyniósł na większości z nich dynamiczne odreagowanie spadków. Nie było ono efektem pozytywnych informacji dotyczących wygasania epidemii koronawirusa, lecz zapowiedzi głównych banków centralnych świata, dotyczących gotowości przeciwdziałania skutkom epidemii, czyli osłabieniu wzrostu w globalnej gospodarce.


Dodruk i obniżki stóp czynią cuda. Pokazał to przykład Chin

Perspektywa obniżek stóp procentowych i dodruku pieniądza zwykle czyni cuda, które najbardziej widoczne są na rynkach finansowych. Jak działa ten mechanizm, najlepiej widać na przykładzie Chin, czyli kraju, w którym epidemia się rozpoczęła i doprowadziła do największych perturbacji w gospodarce. Dotychczasowe, wcale nie tak bardzo radykalne, działania chińskiego banku centralnego, doprowadziły do spektakularnego wzrostu na tamtejszej giełdzie.

Od czasu potężnego tąpnięcia z pierwszych dni lutego, Shanghai Composite poszedł w górę o ponad 10 proc., a po kolejnej spadkowej korekcie z końca minionego miesiąca, z początkiem marca skoczył o ponad 3 proc. W ten sposób z pozycji jednego z gorzej zachowujących się światowych indeksów, awansował do grona liderów, choć trzeba przyznać, że pomogły mu w tym silne spadki na pozostałych parkietach.

Banki centralne gospodarek zachodnich również gotowe do luzowania?

Po deklaracjach między innymi Banku Japonii oraz amerykańskiej rezerwy federalnej, można spodziewać się wzrostów na innych giełdach. Pierwsza marcowa sesja na niektórych z nich, w tym na warszawskiej, rozpoczęła się od bardzo silnych wzrostów. Co prawda pod koniec dnia ich skala uległa wyraźnemu ograniczeniu, ale mieliśmy możliwość obserwowania pokazu siły oddziaływania banków centralnych na rynki i prawdopodobnie jej wpływ będzie widoczny w kolejnych tygodniach.

Działania banków centralnych, nawet jeśli nie są w stanie pobudzić gospodarki, to z pewnością poprawiają sytuację na giełdach. Gdy w poniedziałek z deklaracją wsparcia dla gospodarek wystąpiły także Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, indeksy na Wall Street zwyżkowały po 4,5-5 proc., a fala optymizmu z pewnością rozprzestrzeni się na pozostałe parkiety i można oczekiwać, że utrzyma się dłużej niż kilka dni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here