Naga MarketsGiełdy kryptowalutowe są coraz częściej kojarzone z światem przestępczym i nielegalnym transferem pieniędzy. Niedawno operacja Tidworth została zakończona sukcesem. Złapanych zostało 6 oszustów, którzy oszukali inwestorów na prawie 3 mln USD. Z kolei nowozelandzka policja ostrzega obywateli przed inwestycjami w kryptowaluty, a Monero planuje walkę z oszustami kopiącymi kryptowaluty. Dziś społeczność wirtualnych walut poznała kolejny nielegalny proceder. Śledztwo Wall Street Journal (WSJ) wykazało, iż giełdy kryptowalutowe zostały wykorzystane do wyprania brudnych pieniędzy o łącznej wartości 89 mln USD.


2500 przypadków w trakcie 2-letniego śledztwa

Śledztwo trwało od 2016 roku i w tym czasie przebadanych zostało ponad 2500 podejrzanych schematów i działań w sieci opartych na szantażu i oszustwach inwestycyjnych. Według śledczych do tego procederu zostało wykorzystane w sumie 46 giełd wirtualnych walut, a ponad 9 mln USD zostało zmalwersowane przez szwajcarską giełdę ShapeShift. Zgodnie z ustaleniami proceder prania brudnych pieniędzy odbywał się przede wszystkim za pomocą Bitcoina (35 mln USD) i Ehtereum (16,4 mln USD), które następnie zostały zamienione na Monero, kryptowalutę, której pełna anonimowość przyciąga świat przestępczy z całego świata.

Z kolei giełda ShapeShift posiada anonimową politykę handlową, jednak po nagłośnieniu sytuacji giełda zadeklarowała wprowadzenie weryfikacji danych identyfikacyjnych użytkowników. Inne giełdy, które były wykorzystane przez przestępców jednak w mniejszym stopniu to Binance, Bitfinex BTC-E Bittrex, Changelly, Gemini, KuCoin, Bitstamp i HitBTC.

– Aktywność użytkowników w sieci powinna zostawiać ślady, aby łatwiej można złapać potencjalnego przestępce – powiedział szef ShapeShiftu, Erik Voorhees.

Zobacz również: Tim Draper: Rządy niechętne kryptowalutom zostaną osądzone

– Padliśmy ofiarą słabo przebadanego materiały przez kogoś z WSJ. Wnioski wysnute w raporcie są nieszczere i mylące. Autorzy wybrali dane pasujące pod całościową narrację. 9 mln USD to mniej niż 0,2% całego naszego obrotu pieniężnego w tym czasie, podczas gdy pranie brudnych pieniędzy standardowymi drogami przez banki to około 2-5%” – podsumował oburzony Voorhees.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here