Naga MarketsMimo, że od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już niemal 10 lat, to rynek ten w dalszym ciagu uważany jest za dość młody i prężnie się rozwija. Biorąc pod uwagę, że dotyczy on nowych, nieznanych dotąd technologii, nie dziwić powinien również fakt, iż regulatorzy nie nadążają tworzyć bezpiecznego i przejrzystego prawa. Fakt ten sprawił, że w wielu krajach powstają specjalne zespoły i grupy robocze, w skład których wchodzą nie tylko przedstawiciele rządu, lecz również przedsiębiorcy skupiający się na rozwoju tego sektora. 


Już w połowie maja br. informowaliśmy, że bliźniaki Winklevoss podjęły się próby stworzenia Virtual Commodity Association (VCA), niezależnej organizacji mającej na celu nadzorowanie platform wymiany kryptowalut. Grupa non-profit miałaby na celu rozwój standardów branżowych, promowanie przejrzystości i współpracę z organami regulacyjnymi.

Dziś okazuję się, że powstanie VCA może być bliżej niż nam się wydaje. Kilka kryptowalutowych giełd ogłosiło, że już we wrześniu spotkają się, by rozpocząć wyznaczanie celów stowarzyszenia, w tym zasad dla rynków i wytycznych dla członków. W chwili obecnej chęć rozwoju tego projektu potwierdziło Gemini, Bittrex, Bitstamp oraz bitFlyer USA.

„Jest to pierwszy z wielu kroków podjętych w celu regulacji branży cyfrowych aktywów oraz odpowiedź na wezwanie regulatorów rynku finansowego” – skomentował Yusuf Hussain, dyrektor ds. ryzyka w Gemini.

Celem Virtual Commodity Association (VCA) ma być opracowanie dobrych praktyk w branży oraz ustalenie zasad, do których należy się stosować, aby móc wstąpić w szeregi organizacji. Stowarzyszenie będzie także wymagać, aby firmy członkowskie zobowiązały się na piśmie do prowadzenia swojej działalności zgodnie z dobrymi praktykami i “zapewniły program odpowiedzialności oparty na sankcjach”. Uczestnicy będą zobowiązani do przestrzegania pewnych zasad dotyczących odpowiedzialności fiskalnej, cyberbezpieczeństwa i wymiany informacji pod groźbą nałożenia sankcji w wypadku nie spełniają tych warunków.

„Wierzymy w wartość samoregulacji, którą zastosowaliśmy w Europie właściwie od samego początku. Chcemy podążać podobną ścieżką w USA. Ci, którzy nie chcą albo nie mogą dostosować się do regulacji, narażają klientów – oraz własną działalność – na ryzyko” – dodał CEO Bitstamp Nejc Kodric.

Propozycja stworzenia organizacji spotkała się z pochwałą ze strony Komisarza Briana Quintenza z CFTC, który wydał oświadczenie wspierające inicjatywę. Stworzenie VCA nastąpiło po odrzuceniu przez SEC aplikacji braci Vinklevoss na bitcoinowego ETF-a. Być może w ten sposób branża kryptowalutowa chce pokazać, że jest już gotowa na otrzymanie kredytu zaufania ze strony amerykańskiego regulatora.

Tymczasowym dyrektorem wykonawczym VCA została Maria Filipakis, która wcześniej pracowała nad stworzeniem kontrowersyjnych ram regulacyjnych dla kryptowalut w NYDFS, określanych jako BitLicense. „Pochwalam VCA i jego członków za zaangażowanie w umocnienie regulacji kryptowalut, stworzenie zasad ochrony klientów oraz poprawię dobrych praktyk i transparentności całego rynku” – skomentowała Filipakis.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPremiera Finney – kryptowalutowego smartfonu Sirin Labs w listopadzie
Następny artykułSzwajcarska giełda cyfrowych aktywów bez… kryptowalut?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here