Naga MarketsGiełdy DeFi z olbrzymimi obrotami, znacznie większymi niż na GPWZdecentralizowane finanse to dynamicznie rozwijająca się branża, która daje inwestorom i uczestnikom rynku takie same prawa i możliwości. Jednak choć każdy może wejść na rynek i stworzyć własny token, to problemem może być zapewnienie  dostatecznej płynności. Kwestię tą rozwiązują giełdy DEX oparte o model AMM. Jak duży jest rynek giełd DeFi świadczy fakt, że obroty niektórych z nich przekraczają te na poskiej GPW i to nawet kilkukrotnie! W wywiadzie z ekspertem branży kryptowalut, Piotrem Misiurkiem, porozmawialiśmy na ich temat.

  • DeFi nie korzysta z pośredników finansowych takich jak banki czy domy maklerskie
  • Zdecentralizowane finanse (Decentralized Finance, w skrócie DeFi) opierają instrumenty finansowe o inteligentne kontrakty działające w sieci Blockchain
  • DeFi to olbrzymi rynek, niektóre giełdy mają obroty większe niż polska giełda

Te artykuły również Cię zainteresują
Na początku rozmowy Piotr Misiurek z portalu zrozumiecbitcoina.pl wyjaśnił na czym polegają zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe.

DEX to z angielskiego “decentralized exchange”. W przypadku DEXów nie chcemy, żeby handel prowadziły firmy czy instytucje, a właściwie systemy tej firmy. Chcemy, żeby to były programy komputerowe, które są niezmienialne: nikt nie ma nad nimi kontroli. To tak zwane smart kontrakty. – stwierdził Piotr Misiurek.

Już właściwie od samych początków kryptowalut starano się stworzyć takie DEXy. Chodziło to, żeby można było handlować kryptowalutami bez potrzeby korzystania z giełd scentralizowanych, bo one są sprzeczne z etosem krypto. – dodał.

Zobacz również: Wykres Dogecoina w ostatnich tygodniach wyrysował twarz DOGE

Nasz gość odwołał się do podstaw ideologii związanej z kryptowalutami:

W krypto nie potrzebujemy banków, brokerów, giełd. Sami sobie poradzimy na blockchainie i nie chcemy nikomu ufać. Nie chcemy nikomu dawać naszych środków. – zaznaczył.

invest

– W DEXach po pierwsze: handel prowadzony jest przez system, nad którym nikt nie ma kontroli. Po drugie: my nie przekazujemy nikomu swoich aktywów zanim nie dokonamy transakcji. Nie wpłacamy naszych środków na giełdę, jak to ma miejsce w giełdach krypto, gdzie najpierw przelewamy środki z portfela na giełdę, a następnie handlujemy. Tylko handlujemy bezpośrednio ze swojego portfela i przez to nie ma ryzyka, że ktoś włamie się na giełdę albo nasze konto na giełdzie i wykradnie nasze środki. – stwierdził Piotr Misiurek.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z naszym gościem, która dostępna jest na kanale Comparic Rynki. Link znajduje się u góry artykułu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here